فناوری اطلاعات

سرقت اطلاعات بانکی ۲۰۹ هزار نفر در تهران

منبع: فردا
رییس پلیس فتا ناجا به تشریح پرونده های مهم پلیس فتا از جمله دستگیری کلاهبردار میلیاردی در تهران، آخرین وضعیت هکرهای عربستانی و پیوستن مرکز سایبری اینترپل به ائتلاف ضد داعش پرداخت.
 
سردار كمال هادیانفر با اشاره به اینكه طی دو هفته اخیر پرونده های زیادی در پلیس فتا كشور مورد رسیدگی قرار گرفته است ، از كشف دو پرونده شاخص به ارزش بیش از 60 میلیارد ریال معادل 6 میلیارد تومان خبر داد. 
 
وی در تشریح این خبر اظهار داشت: در این خصوص بالغ بر 209 هزار اطلاعات حساب بانكی مشتریان توسط تعدادی از كارمندان دو شركت متولی تراكنش و امنیت سرقت شده بود كه 4 نفر از متهمان این پرونده دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شده اند.
 
افزایش 62 درصدی كل جرایم سایبری 
سردار هادیانفر در ادامه با اشاره به اینكه كل جرایم سایبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 62درصد افزایش داشته است ؛ بیش ترین جرایم را به ترتیب اولویت شامل برداشت های غیر مجاز از حساب های بانكی ، مزاحمت های اینترنتی ، موضوعات اخلاقی ، نشر اكاذیب و كلاهبرداری برشمرد.
 
وی افزود: با تلاش های جدی كه توسط پلیس سایبری كشور در حوزه های اطلاع رسانی و آموزش عمومی شهروندان انجام شده ، شاهد كاهش برداشت های غیر مجاز بوده ایم اما  در این خصوص باید همكاری و تعامل سازمان ها، بانك ها و مردم با این پلیس بیش تر شود.
 
پیوستن مركز سایبری اینترپل به ائتلاف ضد داعش 
این مقام ارشد انتظامی در ادامه در خصوص جدیدترین عملیات بین المللی پلیس سایبری كشور بیان داشت: در آخرین نشست روسای پلیس های سایبری اوراسیا كه در ماه جاری برگزار شد ؛ پلیس فتا با ارایه گزارشی در خصوص فعالیت گسترده گروه های تروریستی مانند داعش ، القاعده و النصره در فضای مجازی و انتقاد به مستندات ارایه شده در نشست مبنی بر باز بودن پوروفایل های توییتر ، فیس بوك و برخی پیام رسان های تلگرام جهت فعالیت های گروه های تروریستی به منظور جذب ، آموزش و به كارگیری نیروهایی برای انجام فعالیت های تروریستی در دنیا ارایه گردید كه خوشبختانه با حمایت چند كشور دیگر از ایران منجر به ایجاد سیستم جدید مركز سایبری اینترپل در جهت پیوستن به اعتلاف ضد داعش شد. 
 
رییس پلیس سایبری كشور ابراز امیدواری كرد كه سازمان اینترپل ضمن پیوستن به ائتلاف ضد داعش عزم جدی تری در برخورد با گروهك های تروریستی كه باعث نا امنی و نگرانی مردم جهان شده اند با همكاری پلیس سایبری سراسر جهان داشته باشند. 
 
این مقام مسوول افزود : در نشست روسای پلیس های سایبری اوراسیا از تلاش های پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با جرایم سایبری تروریستی تقدیر شد. 
 
پی گیری پرونده هكر عربستانی توسط پلیس فتا
سردار هادیانفر در ادامه ضمن اشاره به پرونده هكر عربستانی با تاكید بر این نكته كه این هك ارزش مالی زیادی ندارد و هیچگونه اطلاعاتی از سایت های دیفیس(deface)  شده برداشت نشده و اساسا هكر قادر به سرقت اطلاعات نبوده است ، گفت : در این خصوص كلیه مستندات فنی و قانونی به پلیس كشور عربستان از طریق مجاری بین المللی پلیسی ارسال گردیده و منتظر اعلام پلیس عربستان در خصوص شناسایی و برخورد قانونی با هكر مذكور هستیم. 
 
رییس پلیس فتا ناجا در خاتمه تصریح كرد : پلیس عربستان باید بر اساس تعهدات و همكاری پلیسی پاسخ مستند ، قانونی و فنی در این خصوص به پلیس سایبری ایران ارایه دهد.

​​