آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

فراخوان نظرسنجی تخصصی خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان

منبع: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی
معاون بررسیهای فنی و صدور پروانه رگولاتوری از انتشار فراخوان نظرسنجی تخصصی در مورد چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (Location-Based Services) در کشور خبر داد.
 
صادق عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه اینترنت اشیاء (IOT) در حوزه‌های مختلفی چون سلامت، خدمات شهر هوشمند و حمل و نقل توسعه پیدا کرده، گفت: سرویسهای مبتنی بر مکان یا مکان محور (LBS) مجموعه‌ای از خدمات وسیع و گسترده با کاربردهای متنوع فنی، تجاری، فرهنگی و امنیتی است که با استفاده از شبکه‌ها و تجهیزات انتهائی مخابراتی مانند گوشی، تبلت و ... ارائه شده و بخشی از پلتفرم‌ها و خدمات IOT به شمار می‌رود. 
 
وی افزود: با توجه به اینکه در ارائه بخشی از این خدمات گسترده، دارندگان پروانه نقش مستقیمی دارند، عدم وجود مقررات لازم برای ارائه این دسته از خدمات از یک سو منجر به گسترش خدمات مبتنی بر GPS می‌شود که تحت کنترل و نظارت شرکتهای بین‌المللی غیرایرانی است و از سوی دیگر مانع از سرمایه‌گذاری اپراتورها برای ارائه این خدمات مبتنی بر شبکه‌های تلفن همراه در کشور شده است. 
 
عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه آگاهی قبلی از نظرات ذینفعان در این حوزه زمینه‌ای فراهم می‌کند تا مقررات کاملتر و بهتری وضع شود از علاقه‌مندان و ذینفعان دعوت کرد در این نظرسنجی مشارکت کرده و پاسخهای خود به سوالات طرح شده در این زمینه را به صورت مکتوب تا پایان مرداد سال جاری به معاونت بررسیهای فنی و صدور پروانه رگولاتوری ارسال کنند.

​​