تلفن همراه

با اختراع جدید اپل کار برای سارقان آیفون سخت‌تر از همیشه خواهد شد

منبع: دیجی کالا
آیفون‌های شرکت اپل به نسبت بسیاری از گوشی‌ها بیشتر هدف سرقت قرار می‌گیرند. برای مثال چند سال پیش مشخص شد آیفون در بریتانیا بیش از همه گوشی‌ها هدف سرقت است.
 
حال اپل یک سند اختراع جدید به ثبت رسانده که اگر به شکل عملی و کاربردی در گوشی‌های این شرکت به کار گرفته شود کار را برای سارقان سخت می‌کند. این سند اختراع «ثبت اطلاعات بیومتریک کاربر غیرمجاز» نام دارد. اما معنای این عبارت چیست؟ فرض کنید آیفون‌تان به سرقت برود. کافی است سارق کمی ناشی باشد و بخواهد با حسگر اثرانگشت گوشی‌تان را باز کند یا به هر دلیلی انگشتش را در منطقه حسگر اثرانگشت قرار دهد. براساس این سند ثبت اختراع جدید گوشی می‌تواند اطلاعات مربوط به اثرانگشت فرد را ذخیره کند و بعد این اطلاعات را به جایی دیگر منتقل کند.
 
اگر این طرح عملی شود یک تحول بزرگ در شیوه استفاده شرکت‌ها از اطلاعات بیومتریک کاربران رخ خواهد داد. این نوع اطلاعات که برای بدست آوردن‌شان باید از خواص قابل اندازه‌گیری بدن انسان استفاده شود (مثل اثرانگشت) برای شرکت‌ها بسیار حساس هستند. عموما به جایی منتقل نمی‌شوند و در یک نقطه امن از حافظه خود دستگاه ذخیره می‌شوند. این نگرانی وجود دارد که در صورت انتقال این داده‌ها هر نوع هک یا نفوذ بتواند مجموعه عظیمی از اطلاعات کاربران را لو داده و در معرض استفاده‌های نامناسب قرار دهد. اما اگر این سند اپل کاربردی شود دست کم سارقان از این مصونیت برخوردار نخواهند بود.
 
استفاده از ویژگی‌های گوشی برای به دام انداختن دزدها ایده‌ای است که جای بحث دارد. می‌توان با استفاده از ردیاب گوشی، با استفاده از دوربین آن و همچنین با منتقل کردن اطلاعات بیومتریک که از طریق خود گوشی ثبت و ضبط می‌شود کار را برای سارقان از همیشه دشوارتر کرد.

​​