باندپهن

رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای: با تمدید انحصار فیبرنوری، زمینه فعالیت FCPها هم باید آزاد باشد

منبع: فناوران
رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره امکان تمدید دوره انحصار فیبر نوری شرکت ایرانیان نت به عنوان اپراتور فیبر نوری که برخلاف انتظار این سازمان بود، اعلام کرد در صورت تمدید این دوره انحصار، حداقل باید FTTC و FTTB برای شرکت ها آزاد باشد و تنها FTTH را تمدید یا فضای رقابتی بهتری ایجاد کنند.
 
محمدرضا کریمی با بیان اینکه انتظار صنف در کل این بود که مساله انحصار به وجود نیاید، گفت: شرکت ایرانیان نت عملا در سال های گذشته نتوانسته مطابق انتظارات عمل کند. همچنین این تمدید انحصار اتفاق خوبی در بخش ICT نیست و سرمایه گذاران را نگران می کند، اما امیدواریم در ابلاغیه ای که نهایتا اعلام می شود، شرکت های خصوصی FCP هم در نظر گرفته شوند.
 
وی درخصوص چگونگی تمدید این انحصار گفت: چیزی که به صورت غیررسمی شنیده ایم، این است که ممکن است بحث FTTC برای شرکت های FCP آزاد شود و FTTH و FTTB (فیبر به ساختمان ها) برای شرکت ایرانیان نت تمدید شود؛ البته به شرطی که آنها در یک دوره سه ماهه تعهد برنامه ای که مقرر است در پنج سال آینده انجام دهند، به وزارتخانه و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ارایه کنند.
 
رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای ادامه داد: پیش از اینکه این موضوعات در کمیسیون اینترنت مطرح شود، در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات صحبتی بود دال بر اینکه FTTB آزاد باشد و شرکت ها بتوانند کار کنند، زیرا با توجه به اینکه شرکت های FCP شبکه فیبر ایجاد می کنند، حیف است مقداری از ظرفیت این شبکه برای پنج سال آینده بلاتکلیف بماند. البته هنوز تمام صحبت ها غیررسمی است، چون هنوز در سایت سازمان مصوبه ای در این باره منتشر نشده است.
 
کریمی همچنین گفت: اگر قرار است انحصاری برای فیبر نوری ایجاد شود، بهتر است FTTB و FTTC را آزاد کنند و انحصار فقط در FTTH باشد، زیرا شرکت های FCP نیاز دارند برای شبکه ای که ایجاد می کنند مشتری اینترپرایز خود را به شبکه وصل کنند و FTTB این امکان را به آنها می دهد و می تواند با ایجاد رقابت بین چند ده شرکت باعث شود که سرویس سریع تر ارایه شود، اما اگر FTTB در انحصار باقی بماند، ما پیش بینی می کنیم پروژه پیش نرود.
 
وی با بیان اینکه FTTC اتصال شبکه مسی را می خواهد، افزود: در صورتی که تنها FTTC برای شرکت ها آزاد شود، همان مشکلاتی که همیشه با شرکت مخابرات داشتیم و وابستگی به شرکت مخابرات برای ارایه سرویس ها ادامه خواهد داشت، زیرا عملا منطقی نیست که یک شبکه مسی جدید راه بیفتد  و هیچ جای دنیا هم چنین تجربه ای وجود نداشته باشد. 

​​