فناوری اطلاعات

ترامپ: نباید کنترل اینترنت را به سازمان ملل واگذار کنیم

منبع: فارس
دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که قبلا گفته بود در گفتگو با بیل گیتس از وی خواهد خواست که اینترنت را تعطیل کند، حالا از واگذاری مدیریت اینترنت به سازمان ملل انتقاد کرده است.
 
وی در تازه ترین اظهاراتش مدعی شده که آمریکا به زودی کنترل اینترنت را به سازمان ملل و جامعه بین المللی واگذار خواهد کرد و این در حالی است که سیاستمداران جمهوری خواه به شدت برای نجات اینترنت در تلاش هستند. وی افزوده که نجات اینترنت بدون کمک مردم امریکا ممکن نیست.
 
واقعیت آن است که در انتهای این ماه وزارت بازرگانی آمریکا کنترل اینترنت را به سازمان آیکان واگذار می کند که تا پیش از این هم مدیریت اسامی دامنه اینترنتی را بر عهده داشته است. این نقل و انتقال از مدتها قبل برنامه ریزی شده بود و تلاشی برای افزایش مشارکت جهانی برای مدیریت و کنترل اینترنت است.
 
ترامپ در ادعایی عجیب افزوده که چنین اقدامی آزادی اینترنت را به خطر می اندازد و بدان معنا خواهد بود که چین و روسیه سانسور بیشتری را به اینترنت تحمیل کنند. این اظهارات نشان می دهد که اصولا ترامپ اطلاعات خاصی در مورد نحوه اداره اینترنت و عملکرد زیرساخت های آن ندارد.
 
نامزد جمهوری خواهان نگفته است که سانسور اینترنت با انتقال مدیریت ان به سازمان ملل چگونه رخ می دهد. روسیه و چین پیش از این هم سیاست های خاص خود را در زمینه دسترسی شهروندان خود به اینترنت اعمال می کرده‌اند و آیکان هم مانند وزارت بازرگانی آمریکا برای تغییر این سیاست ها کار خاصی نمی تواند بکند.
 
تیم برنرز لی مخترع وب یک هفته قبل در واکنش به برخی مخالفت ها با واگذاری کنترل اینترنت به آیکان گفته بود: درخواست گمراه کننده از آمریکا برای اعمال کنترل یک جانبه بر آیکان ارتباطی با پیشبرد آزادی بیان ندارد. زیرا آیکان قادر به اعمال قدرت برای حفظ آزادی بیان تک تک افراد نیست. آیکان تنها بر اسامی دامنه در اینترنت نظارت دارد و کنترل ترافیک وب و اظهارات افراد به شبکه ها و پلاتفورم های مورد استفاده در کشورها بستگی دارد.
 
ترامپ از مردم امریکا خواسته با تمام وجود به جمهوری خواهان کنگره که برای نجات اینترنت تلاش می کنند، کمک کنند. استفان میلر مدیر حوزه سیاست گذاری ملی ترامپ هم افزوده که دموکرات های حامی هیلاری کلینتون به دنبال حفاظت از اینترنت نیستند و لذا نمی خواهند از مردم آمریکا حفاظت کنند. وی افزوده که این آمریکا بوده که اینترنت را ایجاد و توسعه بخشیده و با تسلط امریکا بر اینترنت این شبکه جهانی ازاد و بدون سانسور باقی می ماند.
 
کارشناسان معتقدند جمهوری خواهان با مغالطه و دروغگویی در مورد تاثیر واگذاری مدیریت اینترنت بر آزادی آن تلاش دارند مردم را به هیلاری کلینتون و دموکرات ها بدبین کنند.

​​