باندپهن

معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی کشور: دسترسی گسترده به پهنای باند موجب تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌شود

منبع: تسنیم
معاون تنظیم مقررات مرکزملی فضای مجازی کشور گفت: دسترسی گسترده و مقرون به صرفه به پهن‌باند منجر به ارتقاء بهره‌وری و رشد اقتصادی می‌شود.
 
سعید مهدیون مهمترین نقش دولت و حاکمیت را در رابطه با موضوع پهن باند، ایجاد توازن بین توسعه بسترها و زیرساخت‌های لازم برای دسترسی پرسرعت و پر ظرفیت از طریق شبکه ملی اطلاعات  و توسعه سایر اجزا و مولفه‌های آن از جمله خدمات متنوع و کاربردی و محتوای مناسب در قالب یک زیست بوم یا اکوسیستم یکپارچه دانست.
 
وی با بیان این مطلب گفت: این توازن ازطریق شفاف‌سازی و تنظیم مقررات جامع و منسجم در قلمرو فاوا و فضای مجازی ایجاد خواهد شد.
 
معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی ابراز کرد: پهن‌باند مفهومی بسیار فراتر از دسترسی پرظرفیت و پرسرعت (باند پهن) به شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی است و در واقع اکوسیستمی بزرگ متشکل از بخش‌های عرضه و تقاضا است که به عنوان یک سکوی زیر بنائی و محور توسعه از حوزه ICT و فضای مجازی است که با تاکید بر وجه عمومی و خدمات‌رسانی همگانی و بصورت مقرون ‌به صرفه، می‌باید در دسترس آحاد جامعه قرار گیرد.
 
او با بیان اینکه بسترارتباطی پهن باند در کشور شبکه ملی اطلاعات خواهد بود، تاکید کرد: توسعه پهن باند می‌باید با رویکرد اکوسیستمی سامان‌دهی شود که در آن ارتباط تمامی اجزا و مولفه‌ها از جمله شبکه ملی اطلاعات به عنوان بستر ارتباطی، خدمات و خدمات دهندگان و محتوا و تولید کنندگان و تامین کنندگان محتوا با تاکید بر وجه بومی آن بصورت یکپارچه و در کنار یکدیگر مورد توجه حاکمیت و رگولاتور قرار خواهد گرفت بطوریکه با ایجاد هم‌افزایی بین این مولفه‌ها در قالب یک کل منسجم، قابلیت‌های گسترده و وسیع در دسترس آحاد جامعه و دولت قرار می‌گیرد.
 
مهدیون تصریح کرد: طبیعتا این قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها بصورت بالقوه تاثیرات متقابل و وسیعی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی ایجاد می‌کند که از دیگر وظایف حاکمیت جهت‌دهی به آن در راستای حداکثرسازی منافع و مزیت‌ها و حداقل کردن آسیب‌ها و چالش‌های ناشی از توسعه آن خواهد بود.
 
وی با اشاره به اهمیت ایجاد پهن‌ باند به عنوان یک جزء کلیدی در توسعه کاربرد و به ‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین توسعه محتوای بومی اظهارکرد: پهن‌باند به منظور سرعت بخشیدن به فناوری اطلاعات و ارتباطات در رشد اقتصادی کشور در کلیه بخش‌ها و زمینه‌ها و همچنین تسریع و تسهیل توسعه اجتماعی، فرهنگی و نوآوری یک مسئله استراتژیک مهم برای کشورها است.
 
او افزود: نقش پهن‌باند در اقتصاد امروزی چنان پر رنگ شده است که در بسیاری از کشورها دسترسی به پهن‌باند همانند یکی از حقوق اساسی شهروندان انگاشته می‌شود و به عنوان یک اولویت در برنامه‌های توسعه یک کشور برای کاهش شکاف دیجیتال و توسعه ضروری است.
 
مهدیون با اشاره به نقش پهن‌باند به ‌عنوان یک توانمندساز در کسب‌و‌کار الکترونیکی و خالق فرصت‌های جدید بازار در بخش خصوصی گفت: دسترسی گسترده و مقرون به صرفه به پهن‌باند منجر به ارتقاء بهره‌وری و رشد اقتصادی شده و با سیاستگذاری مناسب می‌تواند ابزار موثری در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد.
 
وی با بیان اینکه پهن‌باند می‌تواند با ارتقاء بهره‌وری، دسترس‌پذیری و افزایش خدمات عمومی در بخش‌هایی مانند بهداشت، آموزش و پرورش و خدمات دولتی، موجب رشد اقتصادی شود، اعلام کرد: برای مصرف‌کنندگان پهن‌باند موجب بهبود کیفیت زندگی از طریق رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده و در مناطق روستایی و دور ‌افتاده نیز ‌نقش مهمی در تسهیل ارائه خدمات و دسترسی به محصولات جدید و پیشرفته و ایجاد فرصت‌هایی برای مشارکت در اقتصاد و اطلاعات جامعه دیجیتالی ایفا می‌کند.

​​