فناوری اطلاعات

حملات سایبری دامنه دار دسترسی به اینترنت را در آمریکا مختل کرد

منبع: مهر
هکرها با اجرای حملات پیچیده و دامنه دار علیه زیرساخت های اینترنت در آمریکا دسترسی مردم این کشور به دهها سایت پرطرفدار را برای ساعت های متمادی غیرممکن کردند.
دسترسی مردم این کشور به سایتهایی مانند توییتر، پی پال، نتفلیکس، اسپاتیفای و غیره برای ساعت های متمادی در روز جمعه ناممکن شد.
 
این حملات با نصب یک بدافزار موسوم به Mirai بر روی وب کم ها، ابزار ضبط داده های دیجیتال و .... صورت گرفت و ثبات جهانی اینترنت را به طور جدی در معرض خطر قرار داد.
 
هدف اصلی این حملات شرکت Dyn در New Hampshire بوده است که زیرساخت های اینترنت را مدیریت می کند و وظیفه مسیردهی این ترافیک را بر عهده دارد.
 
مهاجمان با سوءاستفاده از صدها هزار ابزار و وسیله متصل به اینترنت که قبلا به بدافزار Mirai آلوده شده بودند، ترافیک بی سابقه ای بر روی سایت های هدف ایجاد کردند تا کاربران نتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند. با این کار دسترسی به این سایت ها ابتدا در شرق آمریکا و سپس در کل این کشور و بخش هایی از اروپا مختل شد.
 
کایل یورک مدیر استراتژی شرکت Dyn، حملات یادشده را پیچیده و چالش برانگیز توصیف کرده و تحقیقات وزارت امنیت داخلی آمریکا و پلیس فدرال آمریکا در این زمینه در جریان است.
 
حملات هکری قبلی مشابه این توسط رسانه های آمریکایی به روسیه نسبت داده شده و این بار نیز رسانه های مذکور انگشت اتهام را به سمت روسیه دراز کرده و مدعی هستند هدف نهایی از این اقدامات ایجاد اختلال در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. در تقریبا تمامی ایالات این کشور رای دادن با استفاده از اینترنت برای نظامیان و افراد خارج از آمریکا مجاز است.
 
در جریان این حملات برخی رسانه های مشهور آمریکایی مانند سی ان ان، مشبل، نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، یلپ، برخی سایت های میزبانی شده توسط آمازون و ... هم غیرقابل دسترس شدند.
 
حملات مذکور از نوع distributed denial-of-service attack یا  DDoS بوده است. در جریان این حملات با ایجاد ترافیک مصنوعی شدید بر روی سایت های هدف از دسترسی کاربران به آنها جلوگیری می شود.
 
کارشناسان امنیتی مدتهاست که در مورد پیامدهای امنیتی خطرناک همه گیرشدن اینترنت اشیا هشدار می دهند. با گسترش ابزار متصل به اینترنت و با توجه به امنیت پایین بسیاری از این ابزار می توان آنها را در قالب شبکه های منسجم به پایگاهی برای مختل کردن کل اینترنت مبدل کرد.

​​