تلفن همراه

اطلاعات بسته‌های اینترنتی اپراتورها شفاف نیست

منبع: مشرق
بی‌اطلاعی مشترکان از روند مصرف بسته‌های اینترنتی تخلف است...
 
اغلب مشتركان اپراتورها نسبت به كیفیت و كمیت و هزینه خدمات اینترنت تلفن همراه، گلایه دارند و عنوان می‌كنند سرعت اینترنت حداقل در برخی مناطق كشور پایین است و در واقع از کیفیت یکسانی در طول یک بازه زمانی برخوردار نیست.
 
 عمده كاربران اینترنت تلفن همراه نمی‌دانند كیفیت و كمیت بسته اینترنتی خریداری شده به واقع همان چیزی است كه از طرف اپراتور اعلام شده است یا خیر. كمیت و كیفیت بسته‌های اینترنت تلفن همراه همچنان دارای منتقدان سرسختی است، با این حال تا‌كنون نه اپراتورها و نه سازمان تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات توضیح قانع‌كننده‌ای به مردم نداده‌اند و انگشت‌شمار بودن اپراتورهای تلفن همراه در كشور موجب شده شاهد عدم رقابت و انحصار در این حوزه باشیم. 
 
 اینترنت تلفن همراه در برخی از مواقع با نوسان كیفیت مواجه می‌شود و وقتی این اعتراض به اپراتورها انعكاس داده می‌شود اپراتور مدعی می‌شود كه احتمالاً در مكانی بوده‌اید كه آن مكان نقطه كور است یا آنتن نداشته‌اید، حال باید عنوان داشت كه اپراتورها سالانه به دلیل كم‌فروشی و استفاده نكردن مردم ازحجم بسته‌های اینترنت به هر دلیلی چقدر سود كسب می‌كنند.
 
 عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم رسیدگی به شكایات مشتركان تلفن همراه گفت: جواب شفافی در توضیح نحوه محاسبه مصرف بسته‌های اینترنت خریداری شده از شركت‌های اپراتور تلفن همراه به مشتریان داده نمی‌شود.  رحیم زارع درخصوص وضعیت خدمات اینترنت در كشور، گفت: با وجود اینكه در سال‌های گذشته پیشرفت‌هایی در زمینه ارائه خدمات اینترنت و موبایل بوده است، اما باید پذیرفت در این حوزه مشكلات وجود دارد.  
 
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: یكی از شكایت‌های مردم درخصوص زود تمام شدن حجم بسته‌های اینترنتی خریداری شده برای تلفن همراه است و عنوان می‌كنند جواب شفافی در توضیح نحوه محاسبه مصرف بسته‌های اینترنت خریداری شده از اپراتورها به مشتریان داده نمی‌شود؛ در حالی که  باید اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه پاسخگو باشند. 
 
 وی ادامه داد: با توجه به افزایش نیازهای ارتباطی مردم، باید بیشتر به تسهیل ارتباطات توجه شود و دراین راستا تعرفه‌های اینترنت معقول باشد و ضرورت دارد نظارت‌ها در این زمینه مؤثر و شفاف‌تر شود.  
 
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید به شكایت‌های مردمی درخصوص كیفیت و قیمت خدمات اینترنتی رسیدگی كند.  تعداد شركت‌های ارائه‌كننده خدمات اینترنت و تلفن همراه محدود است و در نتیجه رقابت مطلوبی برای ارائه خدمات مطلوب و با قیمت مناسب در زمینه خدمات اینترنتی وجود ندارد.  
 
جلوگیری از تبلیغات مبهم
 
رئیس كمیته ارتباطات كمیسیون صنایع مجلس  هم گفت:باید دستور العمل مشخص و یكپارچه‌ای برای اطلاع‌رسانی دقیق درباره نحوه محاسبه و پایان بسته‌های اینترنتی تدوین شود.  
 
رمضانعلی سبحانی‌فر درگفت وگو با خانه ملت، درخصوص وضعیت خدمات اینترنت در كشور، گفت: در نشست با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع گلایه مردم از اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی مطرح و اظهار شد كه به عنوان مثال مردم با تبلیغات اپراتورها بسته‌های ماهانه خریداری می‌كنند، اما این بسته‌ها ظرف مدت 10 تا 15 روز به اتمام می‌رسد، لذا مردم خواستار شفاف‌سازی در خصوص چگونگی محاسبه بسته‌های اینترنتی هستند.  
 
وی با بیان اینكه در این نشست بر شفاف‌سازی چگونگی محاسبه بسته‌های اینترنتی و جلوگیری از تبلیغات دو پهلو تأكید شد، افزود: وزیر ارتباطات اظهار كرد این بسته به هر میزانی كه خریداری شده باشد، به عنوان مثال 10 هزارتومان تنها برای یك ماه اعتبار دارد و پس از آن اگر مورد استفاده قرار نگیرد، مهلت استفاده از آن به پایان می‌رسد و پیش از پایان مهلت زمانی اگر حجم موردنظر اتمام یابد، مشتركان برای استفاده باید مجدداً نسبت به شارژ آن اقدام كنند. 
 
اپراتورها باید پیش از پایان بسته‌های اینترنتی، اطلاع‌رسانی كنند
 
سبحانی‌فر با تأكید بر تبلیغات شفاف و جلوگیری از تبلیغات دوپهلوی اپراتورها ادامه داد: مردم باید از میزان محاسبه و نرخ بسته‌های اینترنتی و حجم آن اطلاع و آگاهی داشته باشند و وظیفه اپراتورها اطلاع‌رسانی صحیح و شفاف به مردم است، تا مردم براساس آگاهی كامل از حجم و هزینه‌ها بسته مدنظر خویش را انتخاب كنند. 
 
وی از عدم اطلاع‌رسانی برخی اپراتورها برای پایان حجم بسته‌های اینترنتی انتقاد كرد و یادآور شد: عدم اطلاع‌رسانی در این زمینه تخلف بوده و اپراتورها باید پیش از پایان بسته‌های اینترنتی به آنها اطلاع‌رسانی كرده و به نحوی نسبت به اصلاح روند اقدام كنند.   
 
رئیس كمیته ارتباطات كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینكه باید دستورالعمل مشخص و یكپارچه‌ای برای اطلاع‌رسانی دقیق درباره نحوه محاسبه و پایان بسته‌ها تدوین شود، تصریح كرد: مردم باید به نحوی از میزان حجم و پایان بسته‌های اینترنتی خود مطلع شوند، تا پس از آن با میل خود از حجم آزاد استفاده كرده یا مجدداً بسته‌های اینترنتی را خریداری كنند، اما بی‌اطلاعی مشتركان یك تخلف آشكار است.

​​