فناوری اطلاعات

پیش بینی رشد 25 درصدی درآمد صنعت چاپ سه بعدی تا 2020

منبع: ایرنا
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی گفت: درحالیکه اکثر صنایع دنیا با شرایط رشد منفی یا رکود اقتصادی مواجه هستند برای صنعت چاپ سه بعدی، رشد 25 درصدی تا سال 2020 پیش بینی می شود.
 
'مهدی نکومنش' روز چهارشنبه در اولین کنفرانس ملی چاپ سه بعدی اظهار داشت: یکی از بیشترین رشدهای اقتصادی صنعتی دنیا برای صنایع مرتبط با چاپ سه بعدی، متصور است به طوریکه میزان قطعی سودآوری این فناوری در سال 2014، چهار و نیم میلیارد دلار بوده است.
 
وی به کاربردهای گسترده چاپ سه بعدی در حوزه های مختلف همچون هوافضا، زیست فناوری، پزشکی، انرژی و تولید قطعات اتوماتیک اشاره کرد و گفت: این فناوری به سرعت در حال رشد است و کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه های متعددی برای آن برنامه ریزی کرده اند و ما نیز برای اینکه از این رقابت جهانی عقب نمانیم باید به صورت جدی وارد این عرصه شده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.
 
نکومنش خاطرنشان کرد: درحالیکه تقریبا تا سال 1980 میلادی، فناوری چاپ سه بعدی در تحقیقات و انتشارات علمی هیچ سهمی نداشت و تقریبا تا 20 سال نیز با سرعت بسیار اندکی دنبال می شد، طی 5 سال گذشته با افزایش چشمگیر انتشار تولیدات علمی در این زمینه روبه رو هستیم.
وی با بیان اینکه از مجموع 7 زیرشاخه چاپ سه بعدی، 6 مورد آن به طور مستقیم با پلیمر مرتبط هستند، نقش دانشمندان و محققان این رشته علمی را در پیشبرد فناوری چاپ سه بعدی در کشور بسیار با اهمیت توصیف کرد.
 
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی از ورود این پژوهشگاه به حوزه تحقیقات کاربردی چاپ سه بعدی طی سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: از سال گذشته، آزمایشگاه اختصاصی و هسته علمی چاپ سه بعدی را راه اندازی کرده ایم که هشت عضو هیات علمی پژوهشگاه در آن مشغول به فعالیت هستند و تعدادی دانشجو نیز به صورت مستقیم، پروژه های خود را در این حوزه تعریف کرده و در حال اجرای آن هستند.
 
اولین همایش ملی چاپ سه بعدی و دومین مسابقه دانشجویی در این حوزه به همت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی تدارک یافته است و تعدادی شرکت های بخش خصوصی نیز از آن حمایت می کنند.
همزمان با برگزاری این همایش ملی، نمایشگاهی از دستاوردها و محصولات شرکت های ایرانی فعال در این عرصه نیز در محل پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی برپا شده است.
 
این همایش با ارائه سخنرانی های تخصصی توسط استادان و صاحبنظران مطرح کشور با موضوعات فناوری چاپ سه بعدی مبتنی بر مذاب پلیمر، فناوری های چاپ سه بعدی مبتی بر لیزر، فناوری های چاپ سه بعدی مبتنی بر رزین، فناوری چاپ سه بعدی در زیست فناوری و پیشرفت های حال حاضر و چشم انداز آینده پرینترهای سه بعدی در ایران تا بعدازظهر امروز (سوم آذرماه) درحال برگزاری است.

​​