فناوری اطلاعات

تاثیر ۵G بر بازار ارتباطات ایران

منبع: اعتماد
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به ظهور نسل پنجم ارتباطی در آینده نه چندان دور گفت: ورود ۵G در فضای تكنولوژی تغییرات عمده‌ ایجاد می‌كند و باید از حالا به فكر این تحول باشیم. نصرالله جهانگرد اظهار كرد: اگرچه كمی برای ارایه شبكه ملی اطلاعات دیر شده اما با این شبكه نوعی دگردیسی در شبكه اینترنت ایران آغاز شده است.
 
وی در عین‌حال به تاثیر ورود به نسل پنجم خدمات ارتباطی اشاره كرد و افزود: در مطالعات توسعه‌ ایران، حداقل در سطح برنامه‌های توسعه اول تا پنجم رشدی مستمر برای حوزه ارتباطات وجود داشته و متوسط رشد در این بخش حدود ۱۹ درصد بوده است. رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینكه این رشد حدود ۲ تا ۳ برابر تمام بخش‌ها به شمار می‌رود، گفت: با وجود مشكلاتی مانند جنگ و تحریم‌ها همواره رشد در حوزه فاوا استمرار داشته و تمام گزارش‌های تهیه شده گویای آن است كه جامعه و زیرساخت‌های ایران به‌شدت نیازمند این ابزار است. جهانگرد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به شبكه ملی اطلاعات اشاره كرد و گفت: در مقطع فعلی برای این شبكه چهار بعد استراتژیك در نظر گرفته‌ایم كه نخستین آنها مربوط به امور توسعه‌ای می‌شود.
 
وی ادامه داد: متاسفانه در گذشته نسبت به توسعه شبكه غفلت شده و اكنون بحث دسترسی به این بخش نگرانی‌هایی ایجاد می‌كند البته بخش قابل‌توجهی از این كمبودها با شبكه موبایلی پوشانده می‌شود اما به هر حال باید به چرخه اقتصادی این حوزه نیز توجه كرد. رییس سازمان فناوری و اطلاعات با بیان اینكه چرخه اقتصادی شبكه ملی اطلاعات در دست پیگیری و بررسی قرار دارد، اظهار كرد: امیدواریم طی دو تا سه هفته آینده قوانین روشنی برای كل شبكه داشته باشیم. وی در پایان از مسائل حقوقی و امنیتی شبكه ملی اطلاعات به عنوان دیگر فاكتورهای مهم در شكل‌گیری این شبكه یاد كرد.
 
ملكی‌تبار، رییس مركز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت ریاست‌جمهوری نیز گفت: ایران نخستین كشور در خاورمیانه بوده كه موفق به راه‌اندازی خط موبایل شده است.
وی در ادامه افزود: صندوق یك میلیارد دلاری سرمایه برای شركت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته‌ایم كه این حمایت دولت را می‌رساند. ملكی‌تبار بیان كرد: پروژه پایلوت در جزیره كیش با همكاری شركت اریكسون انجام می‌شود. وی با اشاره به٣ اپراتور برتر منطقه (همراه‌اول، ایرانسل و رایتل) گفت: در ایران ٤٠درصد افراد از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌كنند و این آمار بسیار قابل توجه است.
 
رییس مركز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت ریاست‌جمهوری افزود: مركز تحقیقات مخابرات ایران در زمینه ۵G پروژه‌هایی را دارد كه از جمله آن می‌توان به پروژه كیش هوشمند اشاره كرد؛ پیاده‌سازی كیش هوشمند با همراهی همراه اول و ایرانسل انجام می‌شود. وی همچنین گفت: همراه‌اول دارای رتبه نخست اپراتورهای تلفن همراه در كشور است و بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه كشور در دو حوزه مكالمه و اینترنت همراه است.

​​