تلفن همراه

انتقاد واعظی از اپراتورهای موبایل/ایجاد دولت موبایل تا آخر بهمن

منبع: مهر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عدم همکاری اپراتورهای موبایل با دارندگان پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه انتقاد کرد و گفت: اپراتورهای موبایل نگاه تمامیت خواهی دارند.
 
محمود واعظی در مراسم افتتاح پروژه های اپراتور سوم تلفن همراه همزمان با دهه مبارک فجر، از عدم تفاهم اپراتورهای موبایل فعلی با دارندگان پروانه فعالیت در حوزه اپراتور مجازی انتقاد کرد.
 
وی با بیان اینکه اپراتورهای تلفن همراه، برغم وقتی که به آنها داده شده اما با هیچ یک از دارندگان پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه به توافق نرسیده اند، گفت: متاسفم که تاکنون هیچ اپراتور تلفن همراهی غیر از رایتل، نتوانسته است که با اپراتورهای مجازی تلفن همراه برای دراختیار گذاشتن شبکه موبایل، به توافق برسد.
 
واعظی ادامه داد: این بخاطر نگاه تمامیت خواهی است که فکر می کنیم اگر همه سر یک سفره بنشینیم، منافع کمتری می بینیم و باید همه چیز در اختیار و انحصار ما باشد.
 
وزیر ارتباطات با تاکید براینکه نگاه ما به فناوری اطلاعات و ارتباطات، رونق کسب و کار و اشتغال است و امیدوارم این تغییر نگاه را در جامعه نیز شاهد باشیم، گفت: پارسال در دنیا درآمد شرکت ها از فناوری رایانش ابری ۱۰۶ میلیارد دلار بوده است که اگر اجازه دهیم شرکت های داخلی با ایجاد دیتاسنترهای ابری، همه اطلاعات را نگه دارند و سرویس های لازم را با هزینه ای پایین ارائه دهند، علاوه بر رونق کسب و کار شاهد پایین آمدن هزینه و ارائه سرویس های متنوع مورد نیاز مردم خواهیم بود.
 
واعظی تصریح کرد: امروز بسیاری از فعالیت های تلفن همراه روی موبایل ارائه می شود و بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا موازی با راه اندازی دولت الکترونیک، بحث دولت همراه را نیز داشته باشیم تا مردم بتوانند در هر نقطه ای و در هر زمان که نیاز داشتند خدمات دولتی مورد نظر خود را از طریق موبایل دریافت کنند.
 
وی گفت: انشالله تا پایان بهمن ماه، فاز نخست دولت همراه را راه اندازی می کنیم و سیاستمان این است که هرآنچه داریم را روی موبایل بیاوریم.
 
وزیر ارتباطات، نقش موبایل را فقط برقراری تماس صوتی و ارسال اطلاعات ندانست و افزود: فعالیت های زیادی با موبایل می توانیم داشته باشیم و از اپراتورهای تلفن همراه می خواهم که با شرکت هایی که ارزش افزوده ایجاد می کنند، مشارکت کنند چرا که دنیا به سمت اینترنت همراه در حرکت است. به طوریکه پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ میلیارد شی، انسان و موجود زنده به اینترنت متصل شوند.
 
به گفته وی همانطور که شبکه های مجازی زندگی مردم را دستخوش تغییرات کرده اند، اینترنت اشیا نیز باعث ایجاد تغییرات در زندگی مردم و جامعه خواهد شد.

​​