فناوری اطلاعات

مسائل عمده‌ صنعت مخابرات در عصر حاضر/ از ادغام تا تسلط بر بازار

منبع: شرکت مخابرات ایران
ازآنجاکه در ژانویه سال جاری تیمی جدید به سمت واشینگتن رهسپار شده ‌است، در سال ۲۰۱۷ تغییرات بزرگی در بازار صنعت مخابرات رخ خواهد داد. در اول لیست، AT&T با ایده ادغام جای گرفته که در حال حاضر بیش‌تر دغدغه‌های بی‌طرفی اینترنت و امنیت را دارد. نکات زیر مسائلی هستند که برای مشتریان کسب‌وکارهای مخابراتی در سال جدید اهمیت بسیاری دارد.
 
اوج ادغام
انتظار داشته باشید که AT&T/ Time Warner به سمت ادغام بروند و چنین فعالیت‌هایی در حوزه مخابرات بیش‌تر شود. شرکت‌های بعدی که به این سمت می‌روند، کدام شرکت‌ها هستند؟ احتمالاً اسپرینت و تی‌موبایل. معامله ورایزن و یاهو نیز به نظر می‌رسد در پی افشاگری‌های یاهو و هک شدن میلیون‌ها حساب کاربری معلق بماند.
 
همه حاملان (Carrier) جهانی اگر می‌خواهند در دنیای رقابتی باقی بمانند، باید به حرکت‌های ادغام و ترکیب (M&A) سرعت بخشند. در این میان اپراتورهای جهانی ایالات‌متحده طی ریاست جمهوری ترامپ با رگولاتوری متفاوتی مواجه خواهند شد و احتمالاً بیش‌تر به سمت ادغام خواهند رفت. M&A در فضای ابر نیز اهمیت بالایی دارد و شاهد تثبیت بیش‌تر آن خواهیم بود. آیا گوگل فراتر از پروژه Fi خواهد رفت و دیگران رشد بیش‌تری در این فضا خواهند داشت؟
 
یارانه‌های بیش‌تر درراه است
رشد یارانه‌ها ابتدا در ابزارها و دستگاه‌ها و سپس در حوزه داده است. با توجه به تأثیری که Direct Tv شرکت AT&T در صنعت داشته است، بسیاری انتظار دارند روندهای مشابهی را در صنعت ببینند. این مسئله را در نظر بگیرید که اگر آمازون یا مایکروسافت قراردادی با یک شرکت مخابراتی امضا کنند، از آن چقدر یارانه دریافت خواهند کرد.
بااین‌حال، روندی که به ابزارها بیش‌تر از داده توجه می‌کند، ادامه دارد. اپراتورهای پیشتاز همچنان سعی دارند ساختار خرید را بهبود بخشند. آن‌ها دیگر نمی‌خواهند لزوماً بر دستگاه‌ها تمرکز کنند، بلکه ترجیح می‌دهند به سمت اضافه کردن ارزش‌های کلیدی بروند که شبکه‌های گسترده‌تر و قابل‌اعتمادتر را به همراه دارد.
 
همه‌چیز به ابر وابسته است
ازآنجاکه شرکت‌های بیش‌تری به سمت ابر می‌روند، کیفیت خدمات، امنیت و قابلیت اطمینان از مسائل مهمی است که در قرارداد وندورها مشاهده می‌شود. این مسئله چه تأثیری بر روابط دارد؟ همچنان که قدرت از ارائه‌دهندگان ابر به سمت ارائه‌دهندگان خدمات تجاری ابر منتقل می‌شود، شاهد تعرفه‌های رقابتی خواهیم بود. در این میان کسب‌وکارها نیز خواهان قراردادهای سفت‌ و سخت‌تری با ارائه‌دهندگان ابر هستند.
 
سلطه مایکروسافت
مایکروسافت بسیار تلاش می‌کند که با ارائه ویندوز ۱۰ و آفیس ۳۶۵ همه‌چیز را تحت مالکیت خود درآورد. این مسئله بر مدیریت ابزارهای موبایل چه تأثیری خواهد داشت؟
در حال حاضر اپلیکیشن‌های آفیس ۳۶۵ در فضای تلفن همراه بیش‌تر از هر زمان دیگری حضور دارند. مدیریت اپلیکیشن همراه ( MAM) سعی دارد  در این زمینه راه‌حلی ارائه دهد. درواقع، مایکروسافت این مسئله را برای اشخاص ثالث دشوار کرده است که بتوانند در API های مسدودشده، بر اپلیکیشن‌های خود نظارت داشته باشند. بنابراین، سیستم اقتصادی سعی دارد محتوا و داده را مدیریت کند و باید برای این مدیریت، یا همراه با مایکروسافت جلو برود یا از دو ارائه‌دهنده EMM استفاده کند: که یکی از این دو، ارائه‌دهنده‌ای جهانی باشد و دیگری در ارتباط با دفتر مدیریت مایکروسافت.
 
گسترش اینترنت اشیا
فناوری به سمت نقطه‌ای رفته که در حال حاضر کسب‌وکارها چاره‌ای ندارند جز این‌که به اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا نگاهی جدی بیندازند. مثلاً فناوری بلوتوث: وقتی هزینه‌های فناوری بلوتوث تا این حد پایین است، می‌تواند تبدیل به امری کلیدی در صنعت‌هایی مثل تولید، بهداشت، درمان و خرده‌فروشی شود.

​​