فناوری اطلاعات

جایگزینی برای ایمیل وجود دارد؟

منبع: شرکت مخابرات ایران
مانند بسیاری افراد دیگر، همه ما ممکن است از ایمیل استفاده روزانه داشته باشیم، اما در حال حاضر به دلیل خطرات ناشی از ویروس‌ها، تروجان‌ها، حملات فیشینگ، اسپم و غیره، این به نوعی رابطه عشق و نفرت تبدیل شده است.
 
یکی از مشکلات، شناسایی نادرست ایمیل‌ها به عنوان اسپم است. گاهی ممکن است پوشه اسپم خود را در طول هفته بررسی کنید و ببینید بخش امنیتی یاهو برخی از ایمیل‌های شما را به عنوان اسپم در نظر گرفته و آنها را در پوشه اسپم قرار داده است.
 
حتی ممکن است ایمیل‌هایی از برخی از مخاطبانتان که سال‌هاست با آنها تبادل ایمیل می‌کنید، در این پوشه قرار گرفته باشد. این موضوع می‌تواند موجب مشکلات زیادی شود و گاهی باید برای اطمینان حاصل کردن از اینکه ایمیل شما به مخاطب مورد نظرتان ارسال شده یا نه، از راه‌های دیگری مانند ارسال پیام کوتاه هم استفاده کنید.
 
در نهایت ممکن است تصور کنید ایمیل دیگر نمی‌تواند متناسب با هدف عمل کرده و نیاز شما را به درستی رفع کند، اما باید توجه داشته باشید احتمالا در آینده نزدیک و حتی در آینده دور هم جایگزینی برای ایمیل وجود نخواهد داشت.
 
در واقع به نظر می‌رسد استفاده از فناوری اینترنت بدون یک آدرس ایمیل تقریبا غیرممکن است. زیرا ایمیل‌ها هستند که به عنوان شناسه توسط بسیاری از وب‌سایت‌ها، خدمات ابری و حتی سیستم‌های عامل مانند گوگل اندروید و ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین بسیاری از شرکت‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها به اعضای خود یک آدرس ایمیل منحصر به فرد می‌دهند.
 
مزیت‌ بی‌نظیر ارائه ایمیل این است که یا هر کس یک آدرس ایمیل دارد و یا می‌تواند به راحتی یک ایمیل ایجاد کند. صدها راه مختلف برای برقراری ارتباط وجود دارد، از جمله فیس‌بوک مسنجر، اسکایپ، واتس‌اپ، تلگرام و غیره. با وجود این حتی فیس‌بوک با ۱.۸۶ میلیارد کاربر فعال ماهانه دسترسی و گستردگی ایمیل را ندارد. ایمیل با نزدیک به ۴.۶ میلیارد حساب کاربری، در حدود ۲.۷ میلیارد کاربر دارد.

​​