رگولاتوری

وزیر ارتباطات: تعرفه شبکه ملی اطلاعات ابلاغ شد/فرصت ۱۵روزه به اپراتورهای ارتباطی

منبع: مهر
وزیر ارتباطات از ابلاغ تعرفه شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: روز گذشته این مصوبه به اپراتورهای ارتباطی ابلاغ شد و آنها حداکثر دو هفته برای اجرا مهلت دارند.
محمود واعظی با بیان اینکه مصوبه تفکیک قیمت اینترنت بین الملل از اینترانت در بستر شبکه ملی اطلاعات روز گذشته به اپراتورهای ارتباطی ابلاغ شد به مهر گفت: این اپراتورها حداکثر تا ۱۵ اسفند ماه سال جاری مهلت دارند تا استفاده کاربران را برای ترافیک داخلی  نسبت به ترافیک خارجی شفاف سازی کنند.
 
وی گفت: تمامی اپراتورهای موبایل و اینترنت ملزم شده اند با ایجاد تمهیداتی برای کاربران شان مشخص کنند که در چه زمانی از اینترنت بین الملل استفاده می کنند و در چه زمانی استفاده شان در بستر شبکه ملی اطلاعات است و نحوه محاسبه تفکیک این هزینه چگونه خواهد بود.
 
وی با اشاره به استقبال اپراتورهای ارتباطی از این طرح خاطرنشان کرد: برای مثال یکی از اپراتورهای اینترنتی بالغ بر ۲۰۰ سایت داخلی را به کاربران پیشنهاد کرده است که در صورت استفاده هزینه آنها بالغ بر ۷۰ درصد نسبت به هزینه اینترنت تخفیف خواهد داشت. از سوی دیگر برخی اپراتورها پیشنهاد دریافت پیش پرداخت ۱۰ هزار تومانی را برای تماشای هر میزان ویدیو در بستر شبکه ملی اطلاعات به کاربران ارائه داده است.
 
وزیر ارتباطات در مورد گلایه کاربران از اتمام زودهنگام بسته های اینترنتی و حجم خوری اینترنت تاکید کرد: این موضوع در شبکه اجتماعی که عضو آن هستم از سوی کاربران مطرح شد و من برای آنکه نمی توانستم بی تفاوت از کنار آن بگذرم و عکس العملی نشان ندهم کمیته ای برای بررسی این موضوع تشکیل دادم.
 
وی با تاکید بر اینکه با کلمه حجم خوری به هیچ عنوان موافق نیستیم، خاطرنشان کرد: اولین گزارشی که این کمیته از رصد آنلاین استفاده کاربران اینترنت داشته نشان می دهد اتفاق ویژه ای در این خصوص روی نداده و این تنها احساس کاربر است که اینترنتش زود تمام می شود.
 
به گفته واعظی در گذشته کاربران از یک بسته اینترنت بیشتر برای متن استفاده می کردند اما امروز یک بسته اینترنت بیشتر برای دانلود ویدیو و حتی کتاب صرف می شود و بخش قابل توجهی از بسته خریده شده کاهش می یابد اما کاربر احساس می کند که این سه دقیقه ویدیو چیزی از حسابش کم نمی کند.
 
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه تعداد کاربران اینترنت بسیار زیاد است و دلیلی برای کم فروشی اپراتورها وجود ندارد، خاطرنشان کرد: محاسبه استفاده کاربران از اینترنت  دستی نبوده و هوشمند است و به همین دلیل ما معتقد نیستیم که کم فروشی صورت می گیرد اما با این حال به کاربران توصیه می کنیم اپلیکیشنی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای نشان دادن میزان مصرف اینترنت کاربران راه اندازی کرده است دانلود کنند تا به صورت شفاف میزان مصرف شان را رویت کنند.
 
وی با توصیه به مردم برای استفاده از محتوای داخلی و سایت های بومی در بستر شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد: نتیجه کمیته بررسی شکایت از بسته های اینترنتی تا یک ماه آینده اعلام می شود.
 
اظهارات واعظی در حاشیه شانزدهمین کنفرانس بین المللی هوافضا در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی مطرح شد.

​​