رگولاتوری

٢٦ تفاهمنامه با سرمایه گذاری برای اشتغال بیش از ٦٥٠٠ شغل در حوزه ICT امضا شد/ طرح تکاپو امسال در همه استان ها برگزار می شود

منبع: تماس نیوز
با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و علی ربیعی وزیر تعاون و میر محمد میر محمدی استاندار یزد ۲۶ تفاهم نامه طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو) با سرمایه گذاری بالغ بر 2200 میلیارد ریال به منظور ایجاد 6 هزار و 600 شغل طی دو سال در حوزه ICT در استان یزد، به امضا رسید.
 
وزیر ارتباطات در همین ارتباط به خبرنگار ما گفت: استان یزد در شش رشته دانشگاهی که به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مربوط است دانشجویان و فارغ التحصیلان متعددی دارد  و دانشگاه های یزد کارهای بزرگی را در این حوزه انجام داده است که از ابتدای دولت یازدهم برای توسعه زیرساخت های استان یزد انجام گرفت بطوریکه ٢٧٣ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت ها و دسترسی ها در این استان سرمایه گذاری صورت گرفته است که قرار است تا پایان این دولت نیز ١٤٥ میلیارد تومان دیگر سرمایه گذاری صورت گیرد. 
 
وی در مورد شرایط استان یزد در حوزه ICT افزود: هم اکنون زیرساخت استان یزد طی سه سال و نیم گذشته نسبت به تمام زیر ساخت های که تا قبل از شروع به کار دولت ایجاد شده بود شبکه پهن باند ٨ برابر و شلکه انتقال حدود ٦ برابر شده و در همه بخش ها اعم از نسل سوم و چهارم تلفن همراه گسترش پیدا کرده است.
 
محمود واعظی با بیان اینکه گسترش ایجاد شده این فرصت را داده است تا مردم علاوه بر استفاده از تلفن ثابت و همراه و اینترنت، زیر ساخت ها در اختیار کسب و کارهای نوین و دانش بنیان قرار گیرد، اظهار کرد: بر این اساس طرح تکاپو در سال گذشته به صورت پایلوت در سه استان خوزستان، کردستان و مازندران را اجرا کردیم  و بنا داریم با توجه به نامیده شدن امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال این طرح را در کلیه استان های کشور در سال ٩٦ اجرا کنیم.
 
بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشوردر مورد طرح تکاپو ادامه داد: این طرح سه طرف دارد.  نخست دولت که وزارت ارتباطات، تعاون و استانداری ها هستند، طرف دیگر دانشگاه های کشور قرار دارند و در آخر شرکت های بخش خصوصی هستند.
 
وی با اشاره به اینکه از شش ماه قبل اجرای طرح تکاپو در استان یزد کلید خورده است، افزود:  خوشبختانه امروز ٧٠ پروژه تعریف کردیم که در قالب ٢٦ سند و تفاهم گنجانده شده است که بیش از ٢٢٠ میلیارد تومان فقط شرکت های خصوصی سرمایه گذاری می کنند که این علاوه بر سرمایه گذاری است که دولت و وزارت ارتباطات برای ایجاد زیرساخت انجام داده است.
 
عضو کابینه دولت تدبیر و امید میزان اشتغال این طرح را بیش از ٦٦٠٠ نفر به صورت مستقیم طی دو سال عنوان کرد و گفت: در حوزه ICT هریک شغل مستقیم می تواند دو یا سه شغل غیر مستقیم هم بوجود آورد که در استان یزد در حوزه های گردشگری و صنایع دستی، سلامت، توسعه زیرساخت و شهر هوشمند طرح تکاپو اجرا می شود که امیدواریم بتوانیم باتوجه به زیرساختی که در استان یزد وجود دارد شهر هوشمند را در یزد به عنوان پایلوتی در شهر ایجاد کنیم و نیازهای آن را رفع کنیم.
 
وزیر ارتباطات در پایان اشاره ای کرد به موتور جست و جوی ملی پارسی جو اظهار کرد: این جویشگر ملی توسط فارغ التحصیلان دانشگاه یزد ایجاد شده است که هم اکنون جست و جو در آن در بیش از ٢ میلیارد صفحه انجام می شود که امیدواریم این ٧٠ پروژه در خدمت اشتغال فارغ التحصیلان و جوان های استان یزد باشد.

​​