فناوری اطلاعات

جهانگرد مطرح کرد: نسل سوم شبکه علمی از امتیاز شبکه ملی اطلاعات برخوردار است/ تعیین تعرفه های ترجیحی برای ارایه سرویس به دانشگاهیان

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به تصویب نظام تعرفه های ترجیحی برای دانشگاهیان، گفت: این نظام تعرفه ای اضافه بر تعرفه های تخفیفی است که برای کل جامعه در محتوای داخلی در نظر گرفته شده است.
 
نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم راه اندازی نسل سوم شبکه علمی کشور با اشاره به اینکه در ابتدای شروع شبکه علمی کشور تصور بر این بود که این شبکه در طول چند ماه راه اندازی می شود، افزود: تجربه ای از 20 سال گذشته در کشور برای راه اندازی شبکه علمی برای توان افزایی بخش علمی کشور بوده است؛ به طور مناسبی مهندسی نشده بود و مشکلات زیادی داشت.
 
وی با بیان اینکه با تجدید مجوز شبکه علمی کشور توسط سازمان تنظیم مقررات کار آغاز شد، تاکید کرد: نسل دوم شبکه علمی کشور که در سال 90 اجرایی شد به دلیل اینکه با مهندسی و طراحی نادرستی انجام شده بود عملیاتی نشد و کاربرد پیدا نکرد.
 
معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: اما نسل سوم شبکه علمی از امتیاز شبکه ملی اطلاعات برخوردار است که در حال حاضر بستر این شبکه به بلوغ نسبی خوبی رسیده وتقریبا در سراسر کشور دسترسی به ارتباطات پر ظرفیت امکان پذیر است و این ظرفیت این امکان را به ما می دهد که بر این بستر یک شبکه اختصاصی ایجاد کنیم و سرویس های ویژه تری را در آن ارایه کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه در مرحله بعد برای شبکه علمی کشور نظام مدیریتی و نهادی تدوین شد، اظهار داشت: این شبکه با همکاری بخش خصوصی و شرکت مخابرات ایران ساختاری را ایجاد کرده اند که با آشنایی با فرهنگ این بخش می تواند نظام سرویس دهی منظمی را برای تامین نیازهای دانشگاه ها فراهم کند.
 
جهانگرد با اشاره به اعتراض دانشگاه ها برای نبود پایداری سرویس در ده سال گذشته در شبکه علمی کشور، گفت: به همین علت دانشگاه ها نمی توانستند به این شبکه تکیه کنند و ما امیدواریم با نسل سوم شبکه علمی کشور دانشگاه ها کشور بتوانند به این شبکه اطمینان حاصل کنند.
 
وی به نظام تعرفه گذاری ترجیحی در این حوزه اشاره کرد و افزود: با تاکید وزیر ارتباطات مراحل حقوقی این نظام تعرفه گذاری ترجیحی طی شده است و این نظام تعرفه ای اضافه بر تعرفه های تخفیفی است که برای کل جامعه در محتوای داخلی در نظر گرفته شده است، برای آموزش عالی و دانشگاه ها ارایه می شود.
 
رییس سازمان فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد در بستر شبکه علمی کشور سرویس های جدید و کارآمد اختصاصی در نظام آموزش عالی ارایه شود و امکان اشتراک گذاری ظرفیت های بالنده که در مجموعه وجود دارد، فراهم شود.   

​​