فناوری اطلاعات

صرفه جویی۳۰ میلیاردی برای مشترکان با استفاده از شبکه ملی اطلاعات

منبع: مهر
مدیرعامل اپراتور ایرانسل گفت: طی ۳ ماه گذشته و با اجرای تفکیک تعرفه شبکه ملی اطلاعات در هزینه کاربران اینترنت ۳۰ میلیارد تومان صرفه جویی شد.
مراسم رونمایی از پروژه های اپراتور ایرانسل در راستای فاز تکمیلی شبکه ملی اطلاعات بعدازظهر امروز با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و حسین هاشمی استاندار تهران برگزار شد.
 
در این مراسم علیرضا قلمبر دزفولی با تشریح عملکرد ایرانسل در راستای تحقق فاز سوم شبکه ملی اطلاعات گفت: هم اکنون ۲۱.۷ میلیون مشترک فعال در ۲ هزار و ۳۵۶ شهر از نسل سوم موبایل و ۶.۵ میلیون مشترک در هزار و ۱۰ شهر از نسل چهارم موبایل استفاده می کنند. در همین حال ۱۴۲ شهر کشور تحت پوشش نسل چهارم اینترنت ثابت ایرانسل (TDLTE) است و ۲۵۰ هزار مشترک از این فناوری بهره مند شده اند.
 
وی مصرف روزانه اینترنت باند پهن را روی شبکه ایرانسل ۲ هزار و ۶۰۰ ترابایت عنوان کرد و گفت: نسبت به فاز دوم شبکه ملی اطلاعات هم اکنون شاهد رشد ۱۵ برابری سرانه دیتای همراه و رشد ۵۲ برابری ترافیک روزانه اینترنت هستیم. بر این اساس روند مصرف سرانه مصرفی دیتای نسل سوم ۴ برابر و مصرف دیتای چهارم از شهریورماه سال ۹۳ تا کنون با ۱۰ برابر رشد همراه بوده است.
 
مدیرعامل ایرانسل با اشاره به سیاست وزارت ارتباطات مبنی بر تفکیک ترافیک استفاده از سایت های داخلی با تعرفه نیم بها و نیز کاهش تعرفه مصرف آزاد اینترنت خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد که با اجرای طرح تفکیک اینترنت از شبکه ملی اطلاعات، در مصرف مشترکان ۳۰ میلیارد تومان صرفه جویی شده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال با اعمال تعرفه نیم بها و تفکیک ترافیک محتوای سایت های داخلی، این رقم به ۷۰۰ میلیارد تومان برسد.
 
وی ضریب استفاده از گوشی های هوشمند در کشور را ۶۰ درصد عنوان کرد و با اشاره به انعقاد قرارداد با ۳ اپراتور مجازی موبایل و ۱۱ تفاهم نامه با دانشگاهها و استانداری ها در کشور در راستای طرح توسعه اشتغال (تکاپو) گفت: راه اندازی شبکه مدیریت هوشمند حمل و نقل مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا در راستای زیر ساخت ابری این فناوری و نیز اتصال یک میلیون و ۱۰۰ دستگاه از طریق فناوری M۲M از جمله اقداماتی است که برای نخستین بار توسط ایرانسل در راستای شبکه ملی اطلاعات صورت گرفته است.
 
دزفولی با اشاره به توزیع سیمکارت های NFC به عنوان بستری برای ارائه خدمات دولت الکترونیک که پایلوت آن پیش از این در منطقه آزاد انزلی و با حضور رئیس جمهور افتتاح شد، گفت: علاوه بر این بالغ بر ۲۰ پروژه به عنوان دستاوردهای ایرانسل در جهت تحقق شبکه ملی اطلاعات عملیاتی شده است.
 
مدیرعامل ایرانسل همچنین از راه اندازی تلویزیون اینترنتی در بستر وب، سامانه احراز هویت، پلتفرم پرداخت مستقیم سرویس های دیجیتال و پلتفرم جذب مشترک برای تبلیغات آنلاین به عنوان پروژه های مد نظر خبر داد.
 
وی با اشاره به بهره برداری آزمایشی از نخستین شبکه رادیویی مبتنی بر تکنیک‌های ۵G افزود: اینکه تا به امروز ادعای ۵G نکرده‌ایم به این دلیل بوده که هنوز پروانه آن صادر نشده و استانداردهای آن در داخل کشور معرفی نشده‌اند  ولی امروز در حضور وزیر از آخرین فناوری روز ۵G رونمایی می‌کنیم.
 
در این مراسم با حضور وزیر ارتباطات از فناوری های راهبردی نسل پنجم ارتباطات از جمله شبکه رادیویی مبتنی بر تکنیک های ۵G و شبکه ابری مبتنی بر این فناوری و ۲۳ پروژه این اپراتور رونمایی شد. 

​​