رگولاتوری

جهرمی: مردم به خوبی می‌دانند کیفیت شبکه ارتباطات در ۲ سال چه بوده و امروز به چه پیشرفتی رسیده است

منبع: ایسنا
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: امروز در شرایطی هستیم و به شکلی در عرصه ارتباطات به پیشرفت رسیدیم که اگر لحظه‌ای شبکه مختل شود به جای اینکه چهار سال گذشته را به یاد بیاوریم تصور می‌کنیم که هزاران سال عقب مانده‌ایم و مردم به خوبی می‌دانند کیفیت شبکه ارتباطات در دو سال پیش به چه شکل بوده و امروز به چه پیشرفتی رسیده‌ایم.
 
محمدجواد آذری جهرمی که در دفاع از برنامه‌های خود در جلسه رای اعتماد به کابینه دولت دوازدهم سخن می‌گفت، بیان کرد: اگر مسیر حرکتی ما نادرست بود چرا وقتی بنده معرفی شدم سندیکای تولید تجهیزات مخابراتی تشکر می‌کند از معرفی من به عنوان وزیر پیشنهادی؟
 
وی افزود: موفقیت‌ها در سال‌های اخیر کاری تیمی بوده که همه بخش‌های وزارت ارتباطات در آن شریک هستند و همه درگیر بودند که پروژه ۱۲ سال زمین مانده شبکه ملی اطلاعات را اجرا کردند و این ظلم است که بگوییم شبکه ملی اطلاعات اجرا نشده است؛ البته ما قبول داریم که در بعد محتوا و خدمات کمبود داریم.
 
وی تاکید کرد: اینها نشان‌دهنده عزم ملت در سال ۹۲ و وفای عهد دولت و رئیس‌جمهور در پیگیری وعده‌ای است که به مردم داده شده و بنده هم به عنوان عضو کوچکی از این خانواده تلاش کردم.
 
آذری جهرمی تصریح کرد: در بعد اقتصادی حجم مبادلات مالی بازار آی‌سی‌تی کشور از ۲۱ هزار میلیارد تومان به ۳۶ هزار میلیارد تومان رسید و ۱۵ هزار میلیارد تومان در این چهار سال رشد داشت. به لحاظ شاخص‌های پهنای باند به ازای هر شهروند از یک کیلوبیت در ثانیه به ۳۵ کیلوبیت در ثانیه رسیدیم و آنهایی که می‌فرمایند ما نسبت به تولید محتوای بومی بی‌تفاوتیم بدانند امروز ۴۰ درصد ظرفیت پهنای باند به تولید محتوای داخلی اختصاص دارد.
 
وی تاکید کرد: با افتخار اعلام می‌کنیم که بعد از چهار سال فعالیت و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در حوادث مهم ما یک ثانیه قطعی در شبکه‌ها نداریم و فرهنگ حاکم در جامعه عوض شده، روزی ارتباط تهدید امنیتی بود اما امروز برقرار نبودن اطلاعات تهدید امنیتی است. البته دکترین ما در عرصه فضای مجازی یک دکترین بیشتر نیست و آن دکترین مقام معظم رهبری است.
 
آذری جهرمی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه نگاه ما به شبکه‌های اجتماعی نگاه فرصت‌محور است، گفت: رهبری می‌گوید کسی موافق بستن نیست چراکه بستن عاقلانه نیست؛ البته تهدیدهای فضای مجازی تهدیدهای بزرگی است. البته هجوم تهدیدات آن قدر هست که ضعف ما شاید مشهود باشد اما همدلی و همکاری ضعف را جبران می‌کند و عزیزان قضاوت کنند که آیا در طول این مدت  همکاری کردیم یا چوب لای چرخ همدیگر گذاشتیم و آیا با متهم کردن یکدیگر می‌توانیم مقابل این تهدیدات بایستیم؟ البته یک محتوای مبتذل نیز برای ما زیاد است، اما برای اینکه این فضا را کنترل کنیم اولین عملکرد بستن است و آیا شبکه‌های مجازی را ببندیم و مردم را مقابل خود قرار دهیم امنیت ایجاد کرده‌ایم؟
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص برنامه‌های آتی خود در وزارت ارتباطات گفت: در کشورهای توسعه یافته براساس آمار ۱.۸۷ درصد اشتغال از فناوری اطلاعات است و در کشور ما این میزان ۰.۲ درصد بوده است. در سال ۹۱ مجموعه اشتغال در عرصه فناوری اطلاعات ۴۵ هزار شغل بوده و در سال ۹۴، ۵۰ هزار، در سال ۹۵ این آمار ۱۰۰ هزار شغل شده و اثرات آن در زندگی مردم می‌توان دید. یادمان نرفته که مکانیزم‌هایمان چه بود و چه صف‌های طویلی برای کنکور و نظام بانکی وجود داشت و اینکه شبکه ملی اطلاعات و اقدامات صورت گرفته در آن را به پیام‌رسان خلاصه کنیم انصاف نیست.
 
وزیر پیشنهادی ارتباطات تصریح کرد: البته ما باید موضوع پیام‌رسان را حل کنیم و این برای ما خوب نیست که یک پیام‌رسان به نماد همه موضوعات ما تبدیل شده باشد و مدیر یک پیام‌رسان برای ما تعیین‌تکلیف کند و ما ان شاءالله با کمک مجلس و براساس برنامه ششم و رهنمودهای رهبری می‌خواهیم مشکلات پیش‌روی جوانان را مرتفع کنیم و تمام برنامه‌های آن تنظیم شده است و این ظرفیت را داریم که با استفاده از توان جوانان‌مان در عرصه اشتغال ناشی از فناوری اطلاعات رشد ایجاد کنیم و بسیاری از جوانان ما امروز در شرکت‌های معتبر خارجی فعال هستند و اگر شرایط برای حضور آنها در کشور فراهم شود شاهد مهاجرت معکوس در عرصه فناوری و اطلاعات خواهیم بود.
 
وی ادامه داد: توسعه اقتصاد دیجیتال از برنامه‌های مهم ماست و زیربرنامه‌های آن ارائه شده و شاخص‌های بخش مخابراتی آن مشخص است اما شاخص‌های بخش فناوری آن مشخص نیست.
 
وزیر پیشنهادی ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه طبق قانون برنامه توسعه خود را موظف می‌دانم که هر شش ماه یک بار درباره عملکردم در وزارت ارتباطات به مجلس گزارش دهم، اظهار کرد: اگر توفیق داشتم که اعتماد نمایندگان مجلس را جذب کنم براساس برنامه‌هایی که به آنان ارائه کردم می‌آیم و آمار فعالیت‌هایم را در اختیارشان قرار می‌دهم.
 
وی با بیان اینکه ما امروز حدود ۴۰ هزار روستا را در سطح کشور دارا هستیم، اظهار کرد: از این میزان ۲۷ هزار روستا دارای شبکه اینترنت شده‌اند اما می‌دانیم که این امکانات در حال حاضر قابل استفاده نیست؛ چراکه هزینه استفاده از این امکانات برای روستاییان بالاست اما ما تعهد کرده‌ایم که نه‌تنها مشکل هزینه‌ای فراوان اینترنت را در روستاها حل کنیم بلکه مشکل تلفن را در این حوزه کاهش دهیم و با استفاده از منابع یونسکو در دولت دوازدهم بیش از ۹۰ درصد روستاها را تحت پوشش اینترنت قرار دهیم.
 
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه باید با همکاری تمامی بخش‌های نظام از نهادهای امنیتی و قضایی گرفته تا سایر نهادها برای پیشبرد برنامه‌هایمان استفاده بکنیم، اظهار کرد: ما می‌کوشیم از تجارب اهل علم بهره‌گیری کنیم و ظرفیت‌های دانشگاهی را برای فکرافزاری در این بخش استفاده کنیم و بانوان کشور را نیز در زمینه ارتباطات مورد استفاده قرار دهیم.
 
آذری جهرمی در پایان با بیان اینکه اگر امروز من به عنوان یک جوان شهرستانی به عنوان گزینه وزارت ارتباطات مطرح شده‌ام چنین امری مدیون انقلاب است، اظهار کرد: پرواضح است که در نظام ستمشاهی هرگز چنین شرایطی فراهم نبود که جوانی شهرستانی به عنوان گزینه یک وزارتخانه مطرح شود و حال اگر نمایندگان به من اعتماد کنند من بینی و بین‌الله تمام وجودم را برای انجام وظایف محوله صرف خواهم کرد.

​​