فناوری اطلاعات

۴۱‌ میلیون نفر شمار مشترکان اینترنت موبایل

منبع: روزنامه شرق
دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی وزارت ارتباطات، در تازه‌ترین گزارش خود آخرین وضعیت توسعه کشور در شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات را منتشر کرد.بر مبنای این آمار، ۴۱‌ میلیون نفر در کشور از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند. در این گزارش رشد این شاخص‌ها در ۱۰ سال اخیر مقایسه شده است.
 
2296238.jpg
بر مبنای آمار ارائه‌شده، ۳۰‌میلیون‌و۵۹۰‌هزارو ۳۲۳ خط تلفن ثابت در کشور دایر و تعداد سیم‌کارت واگذارشده تلفن همراه ۱۵۶‌میلیون‌و۱۱‌هزارو ۲۸۳ خط اعلام شده است.
 
بر این اساس شمار خطوط موبایل فعال در کشور ۸۳‌میلیون‌و۲۲۴‌هزارو ۱۳۴ سیم‌کارت است. بررسی ضریب نفوذ سیم‌کارت‌های واگذارشده از سال ۸۶ تاکنون حاکی از آن است که ضریب نفوذ سیم‌کارت در سال ۸۶ حدود ٨,٤٦ درصد بوده و در ۱۰ سال اخیر این آمار به ۱۹۵ درصد افزایش یافته است.
 
طبق آمار اعلام‌شده، ضریب نفوذ تلفن ثابت به ٦١.٣٨ درصد و ضریب نفوذ تلفن همراه فعال در کشور به ١٣.١٠٤ درصد رسیده است و بررسی‌ها از مقایسه ضریب نفوذ مشترکان فعال موبایل در ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد که ضریب نفوذ مشترکان فعال موبایل از ٥.٣٩ درصد در سال ۸۶ به ۱۰۴  درصد در سال ۹۶ رسیده است. تا پایان خردادماه امسال ۱۱۳‌هزارو ۸۰۷ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شده و شمار روستاهای دارای تلفن خانگی به ۴۸‌هزارو ۹۵۸ روستا رسیده است.
 
نکته حائز اهمیت این است که با وجود توسعه شاخص‌های اعلام‌شده اما شمار روستاهای دارای ارتباط از سال گذشته تاکنون سیر نزولی داشته است. زیرا با وجودی ‌که در سال ۹۵ حدود ۵۵‌هزارو ۲۰۷ روستا دارای ارتباط بودند، شمار روستاهای دارای ارتباط در کشور به ۵۵‌هزارو ۱۳۵ روستا رسیده است.  ظرفیت پهنای باند شبکه داخلی اینترنت از سال ۸۸ تاکنون رشد ۲۰۰برابری داشته به نحوی که در سال ۸۸ ظرفیت این شبکه حدود ۳۲ گیگابیت بوده و هم‌اکنون در سال ۹۶ به شش‌هزارو ٨٠٠ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۴۱‌میلیون‌و ۵۷‌هزارو ۷۴۶ نفر در ایران مشترکان اینترنت باندپهن سیار (موبایل) هستند و این در حالی است که تنها ۱۰‌‌میلیون‌و ۲۸۱‌هزارو ۴۲۳ نفر از اینترنت پرسرعت ثابت استفاده می‌کنند.

​​