فناوری اطلاعات

در حال حاضر 67 درصد از خدمات گوگل در دسترس ایرانی ها قرار دارد/ حمایت دولت، رفع موانع و محدودیت های توسعه خدمات بومی ضروری است

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت حمایت دولت، رفع موانع و محدودیت های توسعه خدمات بومی گفت: در حال حاضر 67 درصد از خدمات گوگل در دسترس ایرانی ها قرار دارد.
 
خوانساری رییس پژوهشگاه  ارتباطات و فناوری  اطلاعات، در گفتگو با روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت:‌67 درصد از خدمات گوگل در دسترس ایرانی ها قرار دارد
 
وی اظهار کرد: گوگل جمعاً 198 خدمت برای مخاطبین عمومی،‌ توسعه دهندگان  و کسب و کارها در زمینه های مختلف ارائه می دهد که از این میان تنها 153 خدمت در دسترس کاربران ایرانی است 31 خدمت از سوی گوگل برای کشور ایران مسدود و 14 خدمت نیز از سمت ایران فیلتر شده است.
 
خوانساری ادامه داد:  موارد فیلتر شده از سمت ایران اغلب مربوط به شبکه های اجتماعی و خدمت یوتیوب بوده و خدمات تحریم شده از سمت گوگل نیز اغلب مربوط به خدمات مالی و بانکی و نیز خدمات مورد نیاز توسعه دهندگان نرم افزار  است.
 
وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت و پر کاربرد بودن برخی خدمات ارائه شده از سمت گوگل، در چند سال اخیر تلاش بر ایجاد نمونه های بومی آنها صورت گرفته است که می توان به مواردی نظیر پارسی جو (جویشگر)، برگمان (مترجم ماشینی)، آپارات (بستر ارائه خدمات چند رسانه ای)، فیس نما و کلوپ و میهن (شبکه های اجتماعی) و چاپار (رایانامه) اشاره  کرد .
 
به گفته خوانساری، با توجه به اطلاعات ارائه شده در وبگاه الکسا، سهم ایران از ترافیک کلی گوگل 3.1 درصد گزارش شده است. از سوی دیگر 62.15% از سهم ترافیک گوگل مربوط به خدمت موتور جستجو است. با توجه به اینکه در حال حاضر روزانه 9 میلیارد پرس و جو به گوگل ارسال می شود.
 
 از این میزان می توان نتیجه گرفت که تقریباً روزانه حدود 280 میلیون پرس و جو از کشور ایران به گوگل ارسال می شود و در مقابل آن تعداد پرس و جوهای ارائه شده به جویشگرهای بومی حدود 200 هزار است.
 
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: همچنین برای سرویس ایمیل گوگل، تعداد کل کاربران فعال آن حدود یک میلیارد بوده که حدود 30 میلیون از آنها ایرانی هستند. این در حالی است که سرویس های رایانامه داخلی حدود 1 میلیون کاربر فعال دارند.  
 
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای از نیاز روزمره مردم از طریق این نوع خدمات تامین می شود و از سوی دیگر با توجه به احتمال تحریم ها در سطح گسترده تر و نیز تهدیدهای ناشی از خروج اطلاعات از کشور، پرداختن به موضوع توسعه خدمات بومی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و حمایت دولت در رفع موانع و محدودیت های توسعه خدمت بومی ضروری است.
 
وضعیت دسترسی به خدمات گوگل
 

وضعیت خدمات

تعداد

درصد

در دسترس

153

67%

تحریم شده

31

13%

فیلتر شده

14

6%

منقضی شده

32

14%

 

​​