تلفن همراه

شماره پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم مسدود می‌شود

منبع: ایسنا
وزیر ارتباطات با اشاره به وجود مزاحمت پیامک‌های تبلیغاتی گسترده برای شهروندان از مسدود شدن شماره‌های پیام دهنده با گزارش پیامکی شهروندان به سامانه ۱۹۵ خبر داد.
 
محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به راه اندازی سامانه ۱۹۵ توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این سامانه گزارش‌های مردمی را درخصوص مزاحمت‌های تبلیغاتی برخی شماره‌ها دریافت می‌کند و پس از بررسی‌های لازم توسط مراجع ذیصلاح شماره ریپورت شده و مسدود می‌شود.
 
آذری جهرمی با بیان اینکه مدل تعرفه‌گذاری‌ها اشتباه است، گفت: در سرویس‌های اینترنتی در حال حاضر بسته‌های غیرحجمی که می‌تواند نیاز کاربر را رفع کند، ارائه نمی‌شود. برای سرویس‌های با کیفیت بالا باید بتوانیم حجم بالاتری را هم ارائه دهیم که در این حوزه ضعف داریم.
 
وی ادامه داد: رگولاتوری و وزارت ارتباطات تلاش زیادی کرده‌اند تا مجوزهای اف‌سی‌پی را برای حل این مشکلات ارائه دهد اما این حوزه نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی است که شرکت مخابرات در این حوزه سرمایه کافی را ندارد و از طریق سرمایه‌گذاری خارجی می‌توان به آن کمک کرد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه مکانیسم‌ها و چرخه حیات در سرمایه‌گذاری در حوزه کسب و کارهای نوپا مشکلاتی دارد، گفت: در زمینه قوانین و مقررات استارت‌آپ‌ها امکان رشد را نمی‌یابند. مقررات‌گذاری برای کسب و کارهای نوپا و همینطور تقابل با بازارهای سنتی باعث عدم رشد این حوزه شده است.
 
وی در پایان با بیان اینکه به دلیل بالا بودن هزینه ایجاد زیرساخت‌ها مخابرات متحمل هزینه‌هایی شده است، گفت: شرکت مخابرات هزینه‌هایی را متحمل شده که با توجه به نیروی انسانی عظیمی که در خود مشغول کرده است باید درآمدشان ایجاد شود. علاوه بر این در موضوع عدم بکارگیری نیروی انسانی نیز موانع و هزینه‌هایی وجود دارد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پدیده انقلاب دیجیتال به عنوان انقلاب چهارم اظهار کرد: مفهوم اساسی این انقلاب با ترکیب بخش‌های مختلف اقتصادی با استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات محقق می‌شود. این اقتصاد با آمدن اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و بیگ‌دیتاها به شتاب بیشتری می‌رسد.
 
وی با اشاره به پنل علمی برگزار شده با موضوع اقتصاد دیجیتال گفت: ما برای توسعه اقتصاد دیجیتال نیاز داریم تا به صورت همه‌جانبه به مساله نگاه کنیم چراکه تاثیرات اقتصادی و فرهنگی فراوانی را خواهد داشت. مشاغل نوین جای مشاغل سنتی را می‌گیرند که در جمع فعالان حوزه ICT مورد بحث قرار گرفت.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد مساله بودن یا نبودن ایجاد اشتغال برای دولت در طرح بزرگ حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال پاسخ داد: سوددهی طرح‌های اقتصادی و اقتصاد دیجیتال با ایجاد اشتغال رابطه مستقیم دارد. در بحث کلان با از جنسی از اشتغال (سنتی) به جنس دیگر (نوین) تغییراتی داریم. ما نمی‌توانیم جامعه را عقب نگه داریم بلکه باید از امکانات هوشمند نسل جدید هم استفاده کنیم. اما باید با فکر به این مقوله وارد شویم تا همین افرادی که در مشاغل سنتی هستند را توانمند کنیم تا در اقتصاد دیجیتال هم نقش داشته باشند.
 
آذری جهرمی ادامه داد: اشتغال در فضای جدید را می‌توان با آموزش به بخش‌های مختلف تثبیت کرد. به این صورت که کسانی بیایند و در این عرصه فعالیت کنند که خودشان صاحب فن و کسب و کاری در حوزه سنتی هستند.

​​