فناوری اطلاعات

وام بلاعوض 30 میلیون تومانی برای حضور دانش‎بنیان‎ها در نمایشگاه‎های بین‎المللی

منبع: فناوران
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان بزرگ ترین صندوق تامین مالی فناوری و نوآوری کشور در بازدید خود از پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه دوبی اعلام کرد: برای نخستین بار صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی را برای حضور شرکت‎های دانش بنیان جهت حضور در رویدادها و نمایشگاه‎های بین‎المللی در نظر گرفته است.
 
بهزاد سلطانی درباره تسهیلات ارایه شده به شرکت‎های دانش بنیان حاضر در جیتکس 2017  افزود: به شرکت‎های دانش‎بنیان پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس، امسال برای اولین بار 10 میلیون تومان تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی ارایه شده است و 15 میلیون تومان نیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت کرده است. سلطانی اضافه کرد: درواقع در این دوره از نمایشگاه جیتکس، 25 میلیون تومان وام بلاعوض از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری به شرکت های دانش بنیان پرداخت شده است.
 
وی با بیان اینکه هر شرکتی تا سقف 30 میلیون تومان می تواند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‎مند شود، گفت: این تسهیلات فقط مشمول حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نمی‎شود و شرکت های دانش بنیان در سایر حوزه‎ها نیز برای حضور در نمایشگاه‎های بین المللی و داخلی می‎توانند از این تسهیلات بهره مند شوند. رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی هدف عمده ارایه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان برای حضور در رویدادهای بین المللی را توسعه صادرات برشمرد و افزود: شرکت‎های دانش‎بنیان هم در قالب حضور در پاویون و هم حضور مستقل در نمایشگاه‎های بین‎المللی می‎توانند تسهیلات دریافت کنند و فرایند دریافت آن نیز بسیار راحت است. وی گفت: حمایت‎های صندوق نوآوری و شکوفایی صرفا از شرکت های دانش بنیان تایید صلاحیت شده از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری است.
 
سلطانی در ادامه آماری از تسهیلات ارایه شده به شرکت های دانش بنیان ارایه کرد و گفت: از مجموع شرکت های دانش بنیان در کشور بیش از 4 هزار تقاضای دریافت تسهیلات داشتیم که 2هزار و 210 تای آن مصوب شده و تسهیلات دریافت کرده اند.
وی افزود: از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مجموعا 258 مصوبه داشتیم که 126 میلیارد تومان تسهیلات به آنها ارایه شده است.
وی گفت: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دومین فناوری بزرگ کشور است که تسهیلات دریافت کرده‎اند که به ترتیب تهران، اصفهان و یزد جزو استان‎های پیشرو در این فناوری هستند.
 
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان گفت: مطابق مصوبه هیات عامل از ابتدای مهر ماه سال 1394 دفتر توانمندسازی صندوق با مدیریت رضا نقی زاده با هدف حمایت از ارتقای توانمندی های شرکت های دانش بنیان تشکیل شده است. در اولین قدم دفتر توانمندسازی اقدام به ارایه برنامه راهبردی توانمندسازی شرکت های دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی کرد که متشکل از 7 برنامه راهبردی و 49 برنامه عملیاتی ذیل برنامه‎های راهبردی است. در این طرح های راهبردی هم به طرف دریافت کننده خدمت که شرکت‎های دانش‎بنیان هستند، توجه شده و هم به طرف ارایه کننده خدمات توانمندسازی که شرکت‎های تجاری سازی و مشاوره ای هستند.

​​