بازار سرمایه

وزیر ارتباطات: دولت برنامه مشخصی برای کسب‌وکارهای نوپا نداشته است

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در اولین نشست مطبوعاتی خود از مشکلات کسب‌وکارهای نوپا گفت و در ادامه از برنامه این وزارتخانه برای حل این مشکلات خبر داد و اعلام کرد: «کسب کارهای نوپا در کشور با سه مشکل اساسی روبه رو هستند.»
 
به گفته او اولین و جدی ترین مشکل این شرکت‌ها به ثبت اولیه کسب و کارشان به عنوان یک شرکت باز می‌گردد و اینکه مانند یک شرکت با سابقه درگیر مسایل بیمه‌ای و مالیاتی می‌شوند. جهرمی اعلام کرد برای حل این مشکل در حال رایزنی با نهادهای درگیر مانند وزارت کار و سازمان امور مالیاتی هستند تا بتوانند این موانع را از پیش روی آنها بردارند. 
 
او دومین مشکل شرکت‌های نوپا را جذب سرمایه عنوان کرد و گفت: «دولت هم برنامه مشخصی در این زمینه نداشته است و  سرمایه‌گذاران خطرپذیر  هم به دلیل سود کمی که ممکن است با ان مواجه شوند حاضر به ورود در این بازار نیستند.»
 
‏براساس گفته‌های وزیر ارتباطات کمیته ویژه‌ای برای اصلاح نظام سرمایه‌گذاری کسب وکارهای نوپا در وزارت ارتباطات تشکیل شده و به زودی گزارش ازخروجی این کمیته منتشر خواهد شد.
 
جهرمی چالش سوم شرکت‌های نوپا در کشور را موانع حقوقی دانست و اعلام کرد که این وزارتخانه با اصلاح قوانین مالکیت معنوی قدم‌های جدی برای حل این چالش برداشته است.
 
جهرمی، در ادامه درباره وضعیت اجرای مرحله اول رجیسترینگ گفت: «مرحله اول این طرح به خوبی در حال اجراست و در گزارشی که هفته گذشته از رگولاتوری دریافت کرده‌ام ۶۰ درصد گوشی ها در شبکه مخابراتی  مورد پایش قرار گرفته اند.»
 
به گفته او از هفته آینده مطابق با جزئیاتی که پیش از این اعلام شد رجیستری وارد فاز عملیاتی می شود.
 
جهرمی همچنین در واکنش به سوالی درباره استفاده از بیت‌کوین و پول مجازی درکشور گفت: «بیت کوین و در کل پول مجازی می‌تواند تحولات جدی در نظام پرداختی کشور ایجاد کند. در این زمینه بانک مرکزی در حال انجام مطالعات لازم است و ما نیز به دنبال استخراج مزایای استفاده از این نوع پول در کشور هستیم.»
 
جهرمی اعلام کرد که بحث استفاده از پول مجازی در کشور در حال حاضر تنها در مرحله مطالعاتی است و از این مرحله هنوز به پیش نرفته است.

​​