بازار سرمایه

مزایده سهام اپراتور مخابراتی Zain و خیز مخابرات عمان جهت تصاحب سهام اپراتور کویتی

منبع: ترند
شرکت مخابرات عمان (Omantel) اعلام کرده است که معامله‌ای به ارزش ۱.۳۵ میلیارد دلار برای افزایش سهام خود در اپراتور Zain انجام خواهد داد تا به دومین سهامدار بزرگ این شرکت تبدیل شود.
 
اپراتور مخابراتی Omantel در آغاز این ماه، توافق‌نامه‌هایی با سه شرکت سهام‌دار Zain امضا کرده است تا با خرید ۱۲.۱ درصد از سهم این گروه، کل سهم خود را به ۲۱.۹ درصد برساند. انتظار می‌رود که پس از اتمام مزایده مطابق قوانین بورس کویت، هیئت‌مدیره Zain تغییر یابد.
 
قرار است این مزایده طی هفته آینده (۲۱ آبان) در بورس کویت برگزار شود. درحال حاضر سازمان سرمایه‌گذاری کویت با در اختیار داشتن ۲۴٫۲۴٪ درصد از سهام گروه زین، بزرگترین سهام‌دار این شرکت بشمار می‌آید.
 
به گفته Omantel،  پس از توافق‌های صورت گرفته با “شرکت سهام و املاک ملی الخیر”، “شرکت هولدینگ خلیج [فارس]” و “شرکت Readymix کویت بریتانیا” (سه سهام دار دیگر زین)، این اپراتور عمانی ۵۲۱ میلیون سهم از سهام اپراتور کویتی Zain را خریداری خواهد کرد که معادل ۱۲.۱% کل سهام این شرکت است.
 
zain omantel
براساس اعلام بورس کویت، این مقدار سهام گروه Zain به قیمت هر سهم ۲٫۶ دلار به مزایده گذاشته‌شده است. (کل معامله ۱.۳۵ میلیارد دلار می‌باشد)
 
این نهاد حاکمیتی بازار از شرکت‌های علاقه‌مند دعوت کرده است که برای حضور در این مزایده، ۱۰ درصد از کل مبلغ را به‌عنوان ضمانت در اختیار آن قرار دهند.
 
“عمان تل” در ماه آگوست نیز، ۹.۸% از سهام “زین” را به ارزش ۸۴۷ میلیون دلار خریداری کرده بود.
 
این اپراتور دولتی جهت تأمین مالی این قرارداد از ترکیبی از وام‌های بلندمدت و bridge استفاده خواهد کرد و وام‌های bridge هم به‌نوبه خود از ابزارهای سرمایه‌ای بلندمدت تأمین خواهند شد.
 
لازم به ذکر است که گروه Zain، شرکت مخابرات کویتی است، که درزمینه ارائه خطوط تلفن ثابت، شبکه تلفن همراه، خدمات اینترنت و پهنای باند فعالیت می‌نماید. این شرکت در حال حاضر دارای ۴۶٫۵ میلیون مشترک در کشورهای بحرین، کویت، عراق، لبنان، عربستان سعودی، سودان، سودان جنوبی و اردن می‌باشد.
 
شرکت عمانتل نیز در سال ۱۹۹۶ راه‌اندازی شد و در حال حاضر بزرگترین اپراتور خدمات تلفن همراه، تلفن ثابت و ارائه‌دهنده خدمات اینترنت در کشور عمان می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر مسقط، عمان قرار دارد و ۷۰٪ درصد از سهام آن متعلق به دولت پادشاهی عمان است و ۳۰٪ درصد از سهام آن نیز در بازار بورس مسقط مبادله می‌شود.
 

​​