تلفن همراه

عدم هماهنگی عراق برای ارایه وای فای رایگان در مسیر نجف تا کربلا / سرویس دیتای همه اپراتورها از طریق سیم کارت برقرار است

 
مسوول کمیته ارتقای کیفیت ارتباطات عتبات عالیات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از عدم همکاری دولت و اپراتورهای عراق برای ارایه سرویس وای فای در مسیر نجف به کربلا خبرداد و گفت : اپراتورهای ایرانی تعرفه های دیتا و رومینگ خود را تا 60 درصد کاهش دادند.
 
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اسماعیل رادکانی، مسوول کمیته ارتقای کیفیت ارتباطات عتبات عالیات درباره وضعیت ارتباطات در مسیر نجف به کربلا، گفت: با تمام تلاش های انجام شده و به رغم هماهنگی انجام شده با اپراتورهای عراقی برای ارایه سرویس وای فای رایگان در مسیر نجف به کربلا ، تا این لحظه اپراتورهای عراقی برای ارایه این سرویس نتوانسته اند مجوز لازم را از دولت عراق بگیرند و جواب مثبتی ارایه نکردند.
 
وی تصریح کرد: این در صورتی است که با تعامل اپراتورهای عراقی در شهر نجف و کربلا و کاظمین این سرویس ارایه شده است.
 
رادکانی با اشاره به اینکه اپراتورهای ایرانی برای ارایه وای فای رایگان در مسیر نجف به کربلا تجهیزات خود را نیز به این کشور ارسال کردند، تاکید داشت: حتی اپراتورهای ایرانی درخواست داشتند تجهیزات ارایه سرویس وای فای را به صورت رایگان به عراق ارسال کنند و اپراتورهای عراقی با این تجهیزات ارایه سرویس کنند که مورد قبول واقع نشد و متاسفانه تجهیزات در حال نصب توسط دولت عراق پلمپ شده و به همین صورت باقی مانده است.
 
وی افزود: اپراتورهای ایرانی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از ماه های گذشته برای ارایه سرویس بهتر به زائرین اربعین تمام تلاش خود را انجام داده اند، اما اکنون با عدم هماهنگی دولت عراق و اپراتورهای این کشور مواجه شدند.
 
مسوول کمیته ارتقای کیفیت ارتباطات عتبات عالیات در ادامه این گفتگو گزارشی از وضعیت ارتباطی مسیر زوار اربعین ارایه کرد و گفت: ظرفیت ارتباطات در حوزه دیتا و صوت دو برابر شده و ما مشکلی از بابت ارایه این سرویس ها به زوار در مسیر نداریم.
 
وی تصریح کرد: اپراتورهای ایرانی تعرفه های دیتا و رومینگ خود را تا 60 درصد کاهش دادند.
رادکانی از تبادل بیش از 4 میلیون دقیقه ترافیک بین ایران و عراق در روز گذشته  13 آبان ، خبر داد و تاکید کرد: از هفته گذشته  تاکنون، بیش از 20 میلیون دقیقه مکالمه میان ایران و عراق مبادله شده است و  ما هیچ مشکلی از بابت ارتباطات و دیتا نداریم.
 
وی افزود: به دلیل اینکه اپراتورهای عراقی در صورت شلوغی شبکه، سیم کارت های خود را در اولویت قرار می دهند، اگر زائرین با سیم کارت های خود دچار مشکلی شدند ؛ می توانند از سیم کارت های عراقی استفاده کنند.
 
مسوول کمیته ارتقای کیفیت ارتباطات عتبات عالیات، از رصد 24 ساعته ارتباطات در این ایام بین ایران و عراق خبر داد و افزود: شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت شبانه روزی برای رسیدگی به مشکلات و مسایل مربوط به این حوزه با اپراتورهای ایرانی در حال پایش کیفیت ارتباطات و رفع مشکلات احتمالی است .
 
وی از زوار اربعین خواست در صورت مواجه با مشکل ارتباطی به نمایندگان اپراتورها در مسیر مراجعه کنند و یا با امور مشترکین این اپراتورها و یا با شماره 195 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تماس گیرند.
 
رادکانی ادامه داد: با افزایش ظرفیت های خوبی که در شبکه های ارتباطی کشور برای ایام اربعین اتفاق افتاده  هیچ نقطه کوری برای ارتباط رسانی وجود ندارد و شبکه آماده ارائه خدمت به زوار اربعین حسینی است و مسیرهای مستقیم بدون هیچ گونه اختلالی امکان ارتباط دهی به زائران را خواهد داشت و حتی ظرفیت مازاد نیز ایجاد شده است.
 
معاون فنی مدیرعامل شرکت زیرساخت خاطر نشان کرد : امسال با توجه به افزایش استفاده کاربران از اینترنت، بیشترین تمرکز بر افزایش ظرفیتهای ارتباطی برای دیتای مشترکان است و به همین دلیل پوشش کامل اینترنت وای فای و تلفن همراه در نقاط مرزی مهران، چذابه و شلمچه، مسیر پیاده روی زائران و نیز نقاط زیارتی شهرهای کربلا، نجف و کاظمین صورت گرفته است و علاوه بر پوشش وای فای، نصب بالن مخابراتی نیز انجام شده است.
 
 رادکانی  اظهار کرد: ظرفیت ایجاد شده از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت درمسیرهای منتهی  به عراق برای اینترنت بالغ بر ۸ گیگابیت است و در همین حال برای بهبود ظرفیت ترافیک ارتباطی در این مناطق، اپراتورها نیز حدود ۶ گیگابیت ظرفیت ایجاد کرده اند، تا مشکلی از نظر تامین اینترنت زوار اربعین وجود نداشته باشد، همچنین در حوزه مکالمه نیز کانالهای صوت به دو برابر افزایش پیدا کرده است
 

​​