اینترنت و شبکه

وب فارسی هنوز جای رشد زیادی دارد

پوریا آسترکی - همشهری : رشد زبان فارسی در وب شاخصی از رشد کل اکوسیستم وب‌فارسی است. 
گستره این اكوسیستم آنچنان وسیع است كه نمی‌توان یك اقدام خاص را به‌عنوان عاملی واقعا تأثیرگذار برشمرد. درواقع این رشد حاصل عوامل مختلفی است كه در كنار هم ارزش‌های گوناگون فرهنگی و اقتصادی ایجاد می‌كنند؛ از مهم‌ترین عوامل، افزایش دسترسی مردم به اینترنت است.
 
افزایش سرعت اینترنت، سیاستگذاری دولت برای تقویت خدمات و تجارت الكترونیك، افزایش آموزش و تسری یافتن آزادی بیان همه ازجمله عوامل مؤثر در بهبود شرایط زبان فارسی است. اما 2موضوع همواره به زیان اكوسیستم وب‌فارسی بوده است و نیاز به توجه ویژه دارد؛ نكته اول فیلترینگ است. فیلترینگ سرویس‌های وبلاگ و شبكه‌های اجتماعی بدون شك به گسترش فارسی لطمه می‌زند. وبلاگ به‌عنوان ابزاری راحت و مردمی برای تولید محتوا و شبكه‌های اجتماعی به‌عنوان محل تأثیرگذاری و تعامل با محتوای تولید شده نقش زیادی در تقویت اكوسیستم وب‌فارسی دارند؛ از این‌رو رفع ‌فیلتر شبكه‌هایی چون توییتر و فیس‌بوك می‌تواند به تقویت موقعیت سایت‌های فارسی كمك شایانی كند.
 
نكته بازدارنده دوم فناتحریم یا تحریم‌های فناوری است. فناتحریم تولید نرم‌افزار و استفاده از امكانات نوین وب را تا حد زیادی دشوار كرده است. مقابله با فیلترینگ و فناتحریم به‌طور قطع نقش سازنده‌ای در تقویت وب‌فارسی خواهد داشت اما آیا موفقیت و جهش زبان فارسی تنها برای ایران است؟
 
باید توجه داشت چیزی حدود ۱۱۰ میلیون نفر فارسی صحبت می‌كنند كه می‌شود حدود پانزده‌صدم درصد از جمعیت جهان و تنها نیم‌درصد از كاربران اینترنت در دنیا. این تعداد كم فارسی‌زبان توانسته‌اند ۱.۷ درصد از محتوای وب را به‌دست بیاورند كه دستاورد قابل توجهی است. این رشد تنها متعلق به ایران نیست. بعضی از سایت‌های پربیننده فارسی ایرانی نیستند اما توجه كنیم كه در افغانستان حدود ۶۲ درصد از مردم بیسواد هستند كه در عمل نقشی در تولید یا مصرف محتوای وب ندارند و تاجیكستان نیز با وجود تكلم به زبان فارسی هنوز از خط فارسی استفاده نمی‌كند. سوال مهم این است كه آیا می‌توان این موفقیت را ادامه داد؟
 
 
دلایل زیادی وجود دارد كه امیدوار باشیم در كمتر از 3سال، فارسی یكی از 10زبان برتر شود. فعلا نزدیك‌ترین رقیب ما لهستان است كه در رتبه 10قرار دارد. سبقت گرفتن از لهستان كار سختی نیست. لهستان سریع‌تر از ایران به توسعه اینترنت دست زد و درنتیجه سریع‌تر به اوج رسید اما بعید است بتواند از این بیشتر رشد كند؛ درحالی‌كه اینترنت در ایران هنوز جای رشد فراوانی دارد و با برنامه‌های دولت و انرژی فراوان در بخش خصوصی می‌توان امید زیادی به بهتر شدن موقعیت زبان فارسی داشت.

​​