فناوری اطلاعات

رقابت سیسکو و هواوی بر سر توسعه شهرهای هوشمند

خبرآنلاین : دو کمپانی هواوی چین و سیسکو آمریکا دست به دوئل جدیدی برای توسعه شهرهای هوشمند زده‌اند. مغز اصلی شهر هوشمند، پیکره بندی و مدیریت بر شبکه یکپارچه حسگرها و دیتا است که به‌عنوان مغز شهر هوشمند نمود می‌کند. این هفته و در کنگره جهانی شهر هوشمند در بارسلونای اسپانیا، سیسکو از پلت‌فرم مدیریت شهر هوشمند خود موسوم به Cisco Kinetic for Cities پرده برداری کرد که قادر به دریافت دیتای اینترنت هوشمند از ساختمان‌ها، چراغ‌های راهنمایی و دوربین‌های شهری است.
 
سیسکو همچنین برنامه تجاری‌سازی شهر هوشمند خود را به نمایش گذاشت. سیسکو فناوری‌های شبکه‌ای خود را با پلت‌فرم اینترنت اشیای خود موسوم به Jasper IoT را در هم ادغام کرده است و به گفته مونیش گتراپال، مدیر واحد شهرهای هوشمند سیسکو، این پلت‌فرم را در بیش از ۵۰۰ مکان برگزیده نصب و راه‌اندازی کرده است. به گفته وی، آمریکا بیشتر روی بحث بودجه و بازده اقتصادی شهر هوشمند تمرکز کرده اما اروپا بر تاثیر شهر هوشمند بر پایداری و کیفیت زندگی تاکید بیشتری دارد. اما رهیافت هواوی درباره شهر هوشمند متفاوت از سیسکو است.
 
کمپانی چینی با توسعه مرکز عملیات هوشمند به‌عنوان مغز شهر هوشمند کار خود را جلو برده است. در پروژه هواوی سیستم عصبی مرکزی، دیتا را از حسگرها و دوربین‌ها گرفته و با استفاده از پهنای باند با سیم و بی سیم، پلتفرم‌های اینترنت اشیا و سیستم عامل LiteOS آنها را برای شهر هوشمند عملیاتی می‌کند. هواوی به شهر هوشمند مانند ارگانیسم موجود زنده می‌نگرد. به نظر می‌رسد دو کمپانی سیسکو و هواوی با دو رهیافت متفاوت، دوئل بزرگی را برای به دست آوردن بازار شهرهای هوشمند آغاز کرده‌اند و هر کدام که زودتر بتواند مغز شهرهوشمند را بقبولاند؛ بر بازار نوظهور غلبه خواهد کرد.

​​