امنیت

وزیر ارتباطات: احترام به حقوق شخصی در اینترنت رو به افول است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات علاوه بر دیدار با نخست وزیر و وزیر فناوری اطلاعات هند، در پنجمین کنفرانس بین المللی فضای مجازی دهلی نو سخنرانی کرد.

 
محمد جواد آذری جهرمی در سخنرانی خود با بیان استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی برای ایجاد تنفر، تبلیغ اطلاعات غلط، اقدامات تروریستی و تشویق به ناهنجاری گفت: بر این باوریم که فرصت های استثنایی ناشی از توسعه دیجیتال، زندگی خوب و راحتی برای مردم ایران فراهم می کند.
وی افزود: فضای مجازی به سرعت درحال توسعه است و زندگی روزانه میلیاردها انسان در سراسر جهان، روز به روز بیشتر به فناوری ها و خدمات اینترنتی وابسته می شود.
 
آذری جهرمی با بیان توسعه زیرساخت های ارتباطی در ایران طی چهار سال گذشته، افزود: در این مدت ظرفیت اینترنت بین الملل 15 برابر، تعداد کاربران شبکه IP داخلی 20 برابر و تعداد استفاده کنندگان باند پهن 10 برابر ظرفیت ترانزیت شمال – جنوب را 15 برابر افزایش دادیم. ضمن اینکه درحال حاضر 19 مرکز داده استانی دایر هستند و خدمات الکترونیکی سه برابر افزایش یافته است. 
 
آذری جهرمی با بیان اینکه بیش از 23هزار تیم تدوین نرم افزار و 4500 شرکت نوپا محصولات خود را درحالی در نمایشگاه الکامپ امسال تهران به نمایش گذاشتند که 15 هزار شغل ایجاد کرده است.
این مقام مسوول همچنین با اعلام چهار برابر شدن محتوای داخلی گفت: ضمن اینکه با افزایش سه برابری حجم بازار برای خدمات و محتوای مرتبط با ICT روبه رو بودیم که برنامه ریزی کردیم، این حجم از بازار تا 5 سال آینده سه برابر دیگر افزایش پیدا کند.
عضو کابینه دولت دوازدهم چنین توسعه ای را برای مردم مفید دانست و گفت: به دلیل استفاده از خدمات ICT مصرف سرانه انرژی نسبت به زمانی که چنین خدماتی در دسترس نبود به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان برنامه های در دست اقدام طی چهار سال آینده افزود: برای چهار سال آینده، علاوه بر گسترش خدمات و کاربرد اینترنت، در نظر داریم فناوری های جدید و کاربردهای نوین آن مانند (IOT) اینترنت چیزها)، تجزیه تحلیل داده های کلان، هوش مصنوعی، شهرهای هوشمند و دولت موبایل را ارایه کنیم و امنیت شبکه را ارتقا دهیم.
آذری جهرمی با بیان اینکه بر این باوریم که فرصت های استثنایی ناشی از توسعه دیجیتال، زندگی خوب و راحتی برای مردم ایران فراهم می کند گفت: بدون تردید، همانگونه که جنبه های مثبت بسیاری برای اینترنت وجود دارد، به همان ترتیب جنبه های نگران کننده ای نیز هست که نیاز به توجه دارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح جنبه های نگران کننده اینترنت گفت: امروزه شاهد هستیم که اینترنت و شبکه های اجتماعی از خارج برای ایجاد تنفر، تبلیغ اطلاعات غلط، هماهنگی های تروریستی و تشویق به ناهنجاری ها استفاده می شوند.
وی ادامه داد: همچنین همانگونه که اطلاعات و سلیقه های شخصی در بسیاری از کاربری ها و موتورهای جست و جوگر در سطح بین الملل برای اهداف تجاری جمع می شوند، احترام به حقوق شخصی در اینترنت به سرعت در حال افول است.
 
وی با بیان اینکه لازم است تدبیری موثر و مناسب برای کاهش تاثیرات نامطلوب اینها داشت، افزود: علاوه بر این امنیت شبکه و اطمینان از دفع به موقع حملات سایبری، امری بسیار حیاتی است.
آذری جهرمی ادامه داد: ضمن اینکه نگرانی اساسی درباره حریم شخصی و حفاظت از داده ها، نیازمند نگاهی جدید به حد و حدود چارچوب های حقوق بین الملل و جهانی برای کاربردها و خدمات است که برای حقوق حاکمیت هر کشوری لازم است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امیدوارم از طریق گفتمان بین المللی و اقدامات بازیگران گوناگون، همگی بتوانیم از اینترنت سودآور، امن تر، سالم تر و بهتر با کمترین تاثیرات منفی بهره ببریم.

​​