فناوری اطلاعات

محدودیت برای اینترنت معنا ندارد

محمد کرباسی - همشهری : شاید خیلی‌ها زمانی که کاربران مجبور بودند کارت‌های ساعتی اینترنت دیال‌آپ را با سرعتی بسیار پایین و قیمت‌های نجومی برای آنلاین شدن بخرند، فراموش کرده‌اند.
 
حالا آنلاین شدن و انجام اینترنتی كارها، از پرداخت قبض گرفته تا خرید كالا، آنقدر عادی شده كه كسی دیگر به گذشته فكر نمی‌كند. از زمانی كه ماجرای تعرفه‌های جدید اینترنت پرسرعت شروع شده بحث‌های مختلفی درباره آن وجود دارد. گروهی می‌گویند تعرفه‌‌های جدید به ضرر كاربران كم‌مصرف است و از سوی دیگر كاربران به‌روز‌تر و جوان از محدودیتی به نام مصرف منصفانه شكایت دارند. واقعیت این است كه اینترنت اكنون در جهان دیگر محدودیت نمی‌شناسد و قرار نیست كاربر هیچ وقت آفلاین باشد.
 
سرعت بالای اینترنت و نگران نبودن از مصرف حجم خود پنجره‌های جدیدی از زندگی راحت‌تر را باز می‌كند. زمانی دیدن فیلم و برنامه‌های تلویزیونی به‌صورت آنلاین برای خیلی‌ها یك شوخی به‌حساب می‌آمد. وقتی كه ترافیك سایت‌ها و اپلیكیشن‌های پخش برنامه‌های چند‌رسانه‌ای روی آی‌اس‌پی‌های مختلف رایگان شد و كسی نگرانی از مصرف ترافیك نداشت عادت‌ها تغییر كرد. اكنون خیلی‌ها را می‌توانید دور و اطراف‌‌تان ببینید كه با خرید اشتراك با قیمت منطقی فیلم‌ها و سریال‌های موردعلاقه‌شان را به جای روش سنتی به‌صورت آنلاین در هر جایی كه دلشان بخواهد می‌بینند.
 
در كشورهای دیگر دنیا حالا تلویزیون‌های اینترنتی مثل نت‌فلیكس یك مسئله عادی شده‌اند. سرعت خوب، هزینه پایین و نگرانی نداشتن از مصرف اینترنت یا همان ترافیك ماهانه باعث شده كه حالا همه به فكر خانه‌های هوشمندی باشند كه وسایل‌شان به اینترنت وصل هستند؛ از تلویزیون‌های اسمارت گرفته تا یخچال و ماشین لباسشویی. «اینترنت چیزها» حالا دیگر در جهان پذیرفته شده است؛ اینكه بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان به اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیكیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت آنها را كنترل و مدیریت كرد.
 
در كشورهای مختلف دنیا آنقدر دغدغه‌ای به نام محدودیت و مصرف كم وجود ندارد كه دیگر استفاده از سرویس‌های پخش آنلاین موسیقی، فیلم، سرگرمی و همچنین «پردازش ابری» مسئله‌ای عادی است. شما در یك فضای آنلاین با ظرفیت بالا از فایل‌های موسیقی و عكس گرفته تا فیلم‌هایتان را در كمترین زمان آپلود و ذخیره می‌كنید و دیگر هیچ‌وقت نگران از بین‌رفتن‌شان به‌خاطر یك اشتباه یا خراب شدن لپ‌تاپ‌تان نیستید و در هر جای دنیا باشید و با هر گجت و دستگاهی به اینترنت وصل شوید می‌توانید به اطلاعات‌تان به‌صورت آنلاین دسترسی پیدا كنید. واقعیت این است كه وقتی اینترنت پرسرعت و بدون محدودیت در اختیار كاربران قرار بگیرد نیازها و امكانات جدیدی برای آنها شكل می‌گیرد.
 
خلاقیت‌های جدید به‌وجود می‌آید و این بستر بدون محدودیت اینترنت به كمك رشد استارتاپ‌‌ها و اقتصاد می‌آید. در گزارش یكصدروزه دولت كه چند روز پیش منتشر شد، در بخش جذب سرمایه‌گذاری خارجی آمده است كه یك استارتاپ كشور به تنهایی توانسته با فروش سهام خود ۱۰۰میلیون دلار سرمایه خارجی را جذب كند. زمان اینترنت‌ دیال‌آپ كسی حتی فكر این ماجرا را هم نمی‌كرد. با فراهم‌شدن اینترنت ADSL اما به‌تدریج سبك زندگی تغییر كرد و فرصت‌های جدید به‌وجود آمد. اگر قرار است از سود و منافع استارتاپ‌ها در اقتصاد كشور بهره‌برده شود باید اینترنت پرسرعت مانند یكی از نیازهای هر خانه و دفتری مانند آب، برق و گاز شود. با برداشته‌شدن محدودیت‌ها و شمارش كیلوبایت‌های مصرف ترافیك، روزی خواهد رسید كه وضعیت كنونی اینترنت مانند دوران دیال‌آپ به یك شوخی و خاطره تبدیل خواهد شد.

​​