اینترنت و شبکه

کمبود متخصص در صنعت هوش مصنوعی

دنیای اقتصاد : در حال حاضر فقط ۱۰هزار نفر در سراسر دنیا توانایی انجام پروژه‌های تخصصی هوش مصنوعی را دارند. طبق نتایج به‌دست آمده از مطالعات موسسه تحقیقاتی «تنسنت» در حال حاضر حدود ۳۰۰هزار محقق و دانش‌آموخته در زمینه هوش مصنوعی در سراسر دنیا وجود دارد در حالی که بازار این تکنولوژی در حال حاضر به میلیون‌ها نفر متخصص در این زمینه نیاز دارد.
 
این ارقام البته همگی نظری هستند و این مطالعه جزئیات به‌خصوصی درباره نحوه رسیدن به چنین رقم بالایی را منتشر نکرده است اما به‌طور کلی می‌توان تا حدود زیادی به این ارقام اعتماد کرد و آنها را نزدیک به واقعیت دانست. در سراسر دنیا، شرکت‌های فعال در زمینه هوش مصنوعی همواره درباره مشکلات در زمینه استخدام متخصصان و افراد آشنا به تکنولوژی هوش مصنوعی شکایت می‌کنند و همین کمبود نیرو باعث افزایش دستمزد سرسام‌آور متخصصان فعال در این زمینه شده است. برای مثال افراد با چند سال سابقه فعالیت مرتبط با هوش مصنوعی سالانه حقوقی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار دلار دریافت می‌کنند و طبق گفته نیویورک تایمز افرادی که در این زمینه تبحر بیشتری دارند، دستمزد سالانه آنها به چند میلیون دلار هم می‌رسد. یک آزمایشگاه خصوصی هوش مصنوعی در مصاحبه با خبرگزاری‌ها ادعا کرده که در حال حاضر فقط ۱۰هزار نفر در سراسر دنیا توانایی انجام پروژه‌های تخصصی هوش مصنوعی را دارند.
 
همچنین دراین مطالعه موسسه تنسنت گفته شده که مشکل اصلی در این زمینه آموزش است. درحال حاضر تخمین زده شده که حدود ۶۵درصد از محققان فعال در بخش هوش مصنوعی در صنایع مختلف مشغول به فعالیت هستند و ۳۵درصد باقی‌مانده هم فعلا در حال تحصیل در این زمینه هستند. ضمنا در این مطالعه ادعا شده ایالات متحده، چین، ژاپن، بریتانیا و کانادا در حال حاضر نقش کلیدی در زمینه علم و صنعت هوش مصنوعی ایفا می‌کنند. گفته می‌شود کانادا در زمینه آموزش علاقه‌مندان به هوش مصنوعی بهترین عملکرد را نسبت به سایرین دارد و ژاپن هم در به‌کارگیری این علم در بخش روباتیک عملکرد چشمگیری دارد. اما آمریکا در بخش استعدادیابی و پذیرش علاقه‌مندان در این زمینه با اختلاف زیاد از تمامی کشورها پیشی گرفته است.

​​