بازار سرمایه

«دیجی کالا» ابعاد جذب سرمایه خارجی اش را تشریح کرد

منبع: ITmen
digikala.png
پس از درج موضوع جذب سرمایه خارجی از سوی دیجی کالا در گزارش عملکرد صد روزه دولت دوازدهم، این شرکت ایرانی در بیانیه ای به تشریح ابعاد این سرمایه گذاری خارجی پرداخت و اعلام کرد که به زودی به یک شرکت یونیکورن تبدیل خواهد شد.
 
شرکت دیجی کالا در بیانیه خود نوشته است: «بر اساس گزارش عملکرد صد روزه دولت، سرمایه گذاری خارجی در دیجی کالا به عنوان تنها سرمایه گذاری خارجی در بخش فناوری اطلاعات ایران در این بازه زمانی معرفی شده است.
گسترش و رشد پرشتاب استارت آپ ها و تجارت الکترونیکی طی چند سال اخیر در ایران، فرصت های بی نظیری برای توسعه اقتصادی کشور فراهم آورده است.  دیجی کالا به عنوان بزرگ ترین کسب وکار اینترنتی ایران طی ده سال گذشته به طور متوسط رشد سالانه ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است. برای استمرار این رشد، جذب سرمایه گذاری خارجی استراتژیکی موثر است که علاوه بر آورده مالی، به انتقال دانش فنی و تجربیات مدیریتی تراز جهانی متعهد باشد. به همین علت، جذب سرمایه اخیر برای رقابت این شرکت ایرانی با رقبای خارجی منطقه ای بسیار حائز اهمیت است.»
این بیانیه می افزاید: «دیجی کالا از دیماه سال ۱۳۹۴ فرآیند جذب سرمایه را از طریق شرکت اینترنشنال اینترنت اینوستمنت (IIIC) و به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار در قالب افزایش سرمایه و در ازای ۲۱ درصد سهام آغاز کرد. این فرآیند جذب سرمایه با اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی(فیپا) از«سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران» اخیرا کامل شده است.»
گفتنی است که شرکت اینترنشنال اینترنت اینوستمنت (IIIC) یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی است که در سال ۲۰۱۵ در اروپا فعالیت خود را با جذب سرمایه گذاران اروپایی و متخصص در صنعت اینترنت و تکنولوژی آغاز کرده است.
بر اساس این بیانیه، «این نخستین بار است که سرمایه گذاری در یک استارت آپ ایرانی به عنوان عملکرد دولت در بخش سرمایه گذاری خارجی مورد تاکید قرار گرفته و میزان سهام مبادله شده نیز به طور شفاف اعلام می شود. منابع حاصل از این سرمایه گذاری برای بهبود زیرساخت های لجستیکی، توسعه پلات فرم نرم افزاری، خلق فرصت های شغلی بیشتر در سراسر کشور، تاسیس بزرگ ترین مرکز پردازش کالای خاورمیانه و راه اندازی مرکز مجازی فروشندگان و تولیدکنندگان ایرانی (Marketplace) اختصاص یافته است.»
دیجی کالا همچنین تاکید کرده است که «اکثریت سهام دیجی کالا همچنان در اختیار افراد و شرکت های ایرانی قرار دارد؛  ضمن اینکه این سرمایه گذاری علاوه بر ارزش مادی منجر به انتقال دانش فنی و تجربیات مدیریتی تراز جهانی نیز شده است. نتایج این اتفاق نه تنها به دیجی کالا بلکه به رشد و توسعه تجارت الکترونیکی در کشور و جذب بیشتر سرمایه گذاران خارجی کمک فراوان خواهد کرد. پیش بینی می شود با توجه به توسعه زیرساخت ها و روند پیش رو، امسال ارزش دیجی کالا ا از مرز یک میلیارد دلار عبور کند.»
در گزارش عملکرد صد روزه دولت آمده بود که شرکت نوآوران فن آوازه (دیجی کالا) 21 درصد از سهام خود را به مبلغ 100 میلیون دلار، به شرکت هلندی International investment Internet UA Cooperatief  IIIC فروخته است. بر اساس این جدول، این سومین سرمایه گذاری بزرگ خارجی جذب شده در 100 روز نخست دولت دوازدهم بوده است.
 
 

​​