اینترنت و شبکه

هشدار پدر وب نسبت به حذف بی‌طرفی شبکه

 
بیش از ۲۰ پیشگام و رهبر اینترنتی در جهان از جمله وینت سرف پدر اینترنت، تیم برنرز لی مخترع شبکه تارگستر جهانی و استیو وزنیاک یکی از بنیانگذاران شرکت اپل از نمایندگان آمریکا درخواست کردند تا آرای خود درباره لغو بی‌طرفی وب را پس بگیرند.
براساس گزارش گاردین، این افراد معتقدند این طرح براساس درك ناقص و غیرواقعی از عملكرد اینترنت ایجاد شده‌است از این رو در نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان مجلس آمریكا اعلام كردند عجله و دستور پیشنهادی نادرست كمیسیون ارتباطات فدرال برای حذف حمایت از بی‌طرفی وب بدون ایجاد هیچگونه جایگزینی، خطری بزرگ برای اینترنتی خواهد بود كه برای خلق آن زحمات بسیاری كشیده شده‌است، و این طرح باید متوقف شود.
 
این نامه به طرح پیشنهادی كمیسیون ارتباطات فدرال، FCC مبنی بر احیای دستور آزادی اینترنت كه حمایت از بی‌طرفی وب كه در سال 2015 ایجاد شده‌است را حذف خواهد كرد اشاره دارد. بی‌طرفی وب یعنی اطمینان از اینكه ارائه دهندگان خدمات وب مانند Comcast، AT&T و وریزون با تمامی محتوای وب و كارایی‌های آن به یك شكل برخورد می‌كنند و آنها را مسدود یا فیلتر نمی‌كنند یا اولیویت‌بندی در ازای دریافت پول در مورد آنها وجود نخواهد داشت.
 
قرار است طرح پیشنهادی FCC در تاریخ 14 دسامبر 2017 به رای گذاشته شود و انتظار می‌رود با اكثیریت آرا تایید شود. در این نامه سرگشاده پیشگامان اینترنت جهان نوشته‌اند مهم است بدانید كه طرح پیشنهادی FCC براساس درك نادرست و ناقص از فناوری اینترنت ارائه شده‌است و این نقص‌ها در سندی 43 صفحه‌ای در ماه جولای به FCC ارائه شده‌است اما این كمیسیون بدون توجه به این موضوع طرح پیشنهاید خود را ارائه داده‌است.
 
طی 15 سال گذشته نمایندگان دموكرات و جمهوریخواه در FCC از اصول بی‌طرفی وب حمایت كرده و بر اجرای آن تاكید كرده‌اند و آن را برای محافظت از بازارهای آزاد اینترنتی مهم دانسته‌اند. اكنون كمیسیون ارتباطات فدرال در دولت ترامپ قصد نقض این قرارداد را دارد زیرا آن را مقرراتی غیرضروری می‌داند كه شركت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی را از پولسازی برای تامین بودجه ایجاد زیرساختارهای جدید باز می‌دارد،‌ مشكلی كه خود شركت‌های خدمات اینترنتی آن را تكذیب كرده‌اند.

​​