باندپهن ثابت

رگولاتور: اگر بیش از سه کیلومتر با مرکز مخابراتی فاصله دارید قید اینترنت پرسرعت را بزنید

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه حدود نیمی از خطوط بیشتر از 4 مگابیت بر ثانیه قابلیت ارایه سرعت اینترنت را ندارند، گفت: اگر فاصله مرکز مخابراتی تا مشترک بیش از 3 کیلومتر باشد، اینترنت بیشتر از سرعت 2 مگابیت برثانیه قابل ارایه نیست.
 
به گزارش تماس نیوز، حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه اپراتورهای ثابت در مرحله دایر کردن سرویس های خود موظف هستند تا ظرفیت استفاده از خط مشتری را به وی اعلام کنند، گفت: اپراتور نمی تواند روی خطی که بیشتر از 2 مگابیت بر ثانیه ظرفیت دارد خط 6 مگابیت بر ثانیه ارایه دهد.
 
 
وی با بیان اینکه در بهترین حالت ADSL دارای سرعت 16 مگابیت برثانیه خواهد بود، افزود: مطابق آمار گرفته شده از اپراتورها، حدود نیمی از خطوط بیشتر از 4 مگابیت بر ثانیه قابلیت ارایه سرعت اینترنت را ندارند.
 
 
معاون وزیر ارتباطات در مورد علت فنی متفاوت بودن خطوط مسی در انتقال سرعت اینترنت اظهار کرد: براساس طراحی سیم مسی اگر فاصله مرکز مخابراتی تا مشترک بیش از 3 کیلومتر باشد، به دلیل افت ولتاژ ناشی از افزایش فاصله، اینترنت بیشتر از سرعت 2 مگابیت برثانیه قابل ارایه نیست.
 
 
رییس رگولاتوری با اشاره به اینکه با سرعت 2 مگابیت بر ثانیه نمی توان ویدیویی با کیفیت 4K را تماشا کرد، ادامه داد: هم اکنون مرز ADSL و VDSL سرعت 20 مگابیت برثانیه است که پیش بینی می شود تا یکی دو سال آینده در کشور ADSL به VDSL تبدیل شود.
 
 
فلاح جوشقانی با اعلام اینکه مطابق مصوبه 254 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موسوم به بیت استریم، شرکت مخابرات ملزم شده تا نسبت به احداث فیبرنوری تا کابین ها اقدام کند، تصریح کرد: هم اکنون 2 تا 5 هزار کابین به فیبرنوری متصل شده اند و ارایه اینترنت فوق پرسرعت با استفاده از فیبرنوری تا درمنازل و مراکز تجاری در حال رشد است.

​​