باندپهن سیار

پیاده سای شبکه LTE به صورت نرم افزاری در پژوهشگاه ICT ایران

منبع: ایسنا
پیاده سازی شبکه سیار LTE به صورت کاملا نرم افزاری جهت ایجاد شبکه خصوصی و بستر تست نسل پنجم، توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.
 
 
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ادامه فعالیت‌های مرتبط با 5G و جهت فراهم نمودن ایجاد بستر ارتباطی برای تست سرویس و قابلیت‌های 5G،   پژوهشگران این پژوهشگاه موفق شدند شبکه کامل LTE متشکل ازEPC و eNB  را به‌صورت نرم‌افزاری پیاده‌سازی نمایند.
 
بنا بر این گزارش، با پیاده سازی شبكه LTE ، علاوه بر ایجاد یک بستر تست انعطا‌ف ‌پذیر، مقدمات لازم برای حرکت به سمت نسل پنجم شبکه ارتباطات سیار فراهم می گردد.
 
در این شبکه‌ فقط بخش کوچکی از فرستند و گیرنده به صورت سخت‌افزاری باقی می‌ماند و اپراتور به ندرت لازم خواهد داشت که سخت افزار را تغییر دهد. در تست‌هایی که توسط این شبکه انجام شد سرعت دانلود حدود 17Mbps برای مشترکین فراهم می‌گردد.
 
همچنین از طریق شبکه IoT متصل به این شبکه‌، جریان ویدیوی زنده به سرور ارسال می‌گردد که می‌تواند جهت مونیتورینگ نظارت هوشمند کاربرد داشته باشد. در طرح حاضر، استریم ویدئوی زنده با فرمت H.264 در شبکه LTE پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات فرستاده می‌شود به طوری که کاربران (UE) ویدئو را با کیفیت مطلوب و کمترین تاخیر دریافت می‌نمایند.
 
این گزارش می افزاید، برای اتصال به این شبکه از دانگل 4G استفاده شده است. ویدئوی کد شده از طریق این دانگل به شبکه‌ی LTE (eNodeB) نرم افزاری ارسال و در نهایت کابران (UEs) این ویدئو را دریافت خواهند کرد.
 
گفتنی است به منظور بررسی پارامترهای کیفیت سرویس از جمله تاخیر و نرخ از دست رفتن بسته، ویدئوی دریافتی توسط کاربران به روش full reference مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

​​