آیین‌نامه‌ها و فراخوان‌ها

زمان دریافت کارت ملی هوشمند تمدید نمی شود

منبع: دیجیاتو

زمان دریافت کارت ملی هوشمند تا پایان سال جاری اعلام شده و طبق گفته «حمید درخشان نیا»، رییس سازمان ثبت احوال کشور این فرصت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. لذا اگر تا به امروز اقدامی در این باره نکردید شاید بهتر باشد زمانی کوتاه را برای طی کردن مراحل دریافت کارت ملی هوشمند اختصاص دهید.

هفته اول دی ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان هفته ثبت احوال نام‌گذاری شده و در همین هفته ایستگاه سیار خدمات کارت هوشمند ملی در یکی از موسسات خیریه سالمندان شهر اراک افتتاح شده است. حمید درخشان نیا با شرکت در مراسم رونمایی از این ایستگاه سیار ضمن قددرانی هفته ثبت احوال به تاریخ حدودا صد ساله این سازمان اشاره داشت و گفت: «برای اولین بار از سال 1297هویت در ایران به صورت رسمی و نوین به ثبت رسید و امروز شاهد ثبت نوین و الکترونیکی کلیه احوال در این سازمان هستیم.»

به گفته وی کارت هوشمند ملی تمامی مشخصات بیومتریک افراد مثل تصاویر، اثر انگشت و حتی امضای الکترونیکی آنها را داراست. اما روند ثبت نام این کارت‌ها روند چندان جالبی ندارد و طبق آمار تا کنون نصف مردم واجد شرایط کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده‌اند:

«30 میلیون کارت هوشمند در کشور صادر شده در حالی که این پروژه برای 60 میلیون ایرانی بالای 15 سال در نظر گرفته شده است. در حال حاضر حدود 20 میلیون نفر باید تا پایان سال جاری کارت ملی خود را تعویض کنند و بقیه این آمار چون هنوز کارت قدیمی‌شان معتبر است، می‌توانند برای سال 97 اقدام به تعویض و دریافت کارت جدید کنند.»

آمار فوق نشان می‌دهد که دفاتر ثبت احوال سراسر کشور در روز باید رقمی حدود 235 هزار کارت ملی هوشمند صادر کنند. برای تسریع یافتن این فرایند سازمان ثبت احوال ایستگاه های سیار را هم راه اندازی کرده است که در حال حاضر تعداد آنها به صد عدد می رسد. طبق برنامه‌ریزی انجام شده این تعداد ایستگاه به 800 ایستگاه افزایش می‌یابد تا در کلیه روستاها و نقاط دور دست خدمات ارائه شود. با این حال باز هم رسیدن به به آمار 235 هزار کارت ملی هوشمند در روز با توجه به فرایند حداقل 20 دقیقه‌ای هر فرد برای تکمیل مراحل دریافت کارت کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

در پایان آمار جالب دیگری از زوایای گوناگون ثبت احوال در بازده زمانی 9 ماهه اول امسال توسط درخشان نیا در این مراسم اعلام شد:

در این بازده زمانی 481 هزار و 809 مورد ازدواج و 133 هزار و 366 واقعه طلاق در کشور ثبت شده است. 1076 تعداد از این ازدواج‌ها مربوط به زنان بالا 60 و 7812 از این موارد به مردان بالای 60 سال مربوط می‌شود.
یک میلیون و 138 هزار و 246 نفر به دنیا آمدند که 586 هزار و 205 پسر بودند و 552 هزار و 41 نفر دختر.
276 هزار و 392 نفر هم در این مدت فوت کرده‌اند که شایع‌ترین علل مرگ آنها بیماری قبلی و عروقی، سرطان‌ها، تومورها و حوادث غیرعمدی است.
قابل ذکر است متقاضیان کارت هوشمند برای ثبت نام می‌توانند با مراجعه حضوری به دفاتر ثبت احوال و یا رزرو اینترنتی زمان مراجعه در سایت مربوطه به آدرس www.ncr.ir مراجعه نمایند.


​​