فناوری

کد منبع اولین رایانه اپل امسال منتشر می‌شود

منبع: ایسنا

شرکت اپل اعلام کرده است که کد منبع رایانه "لیسا" اولین رایانه ساخت این شرکت در سال 1983 را در سال جاری میلادی ارائه خواهد داد.

شرکت اپل قبل از تولید "آیفون"، "آی مک" و "مکینتاش" (رایانه شخصی ساخت اپل)، در دهه 80 میلادی کامپیوتر "لیسا" را ارائه داد.

نام "لیسا" از حروف اول عبارت  Local Integrated Software Architecture به معنی "معماری نرم افزاری یکپارچه محلی" گرفته شده است ولی در عین حال نام دختر بزرگ استیو جابز نیز هست. این سیستم به سبب قیمت نجومی‌ 10 هزار دلاری اش در سال 1983 (24 هزار و 700 دلار امروز با احتساب تورم) با شکست تجاری مواجه شد. اما در تاریخچه شرکت اپل، نرم افزار رایانه لیسا زمینه ساز سیستم عامل کنونی مک بوده است.

در سال جاری طرفداران اپل قادر خواهند بود تا با روزهای ابتدایی شرکت اپل تجدیدخاطره کنند، زمانی که این شرکت توسط استیو جابز فقید و استیو وزنیاک راه اندازی شد و هنوز یک استارت‌آپ کوچک در کوپرتینو، کالیفرنیا بود.

"لیسا"، اولین کامپیوتربا رابط کاربری گرافیکی و با هدف کسب و کار بود. پردازنده این سیستم با سرعت پنج مگاهرتز و رم یک مگابایتی بود که امکان سازماندهی فایل‌ها را با استفاده یک موس در اختیار کاربر قرار می‌داد، که برای آن دوران یک فناوری پیشرفته بود.

اپل 150 میلیون دلار برای توسعه لیسا هزینه کرد و آن را به عنوان یک "تغییردهنده بازی" توسط کوین کاستنر، بازیگر معروف هالیوودی تبلیغ می‌کرد. این در حالی است که تنها 10 هزار دستگاه از این رایانه را در سال 1983 به فروش رساند و سال بعد یک جانشین کوچک تر و بسیار ارزان تر به نام "مکینتاش" را ارائه داد. 


​​