تحلیل بازار

گرانی پنج درصدی تلفن همراه به علت افزایش قیمت دلار، افزایش نرخ مالیات در امارات و تعطیلی کریسمس

منبع: ایلنا

تلفن همراه به دلیل افزایش قیمت دلار، تعطیلی بازارها در ایام کریسمس و افزایش ۵ درصدی نرخ مالیات در امارات متحده عربی ۲ تا ۵ درصد گران شد.

در روزهای اخیر اخباری در شبکه‌های اجتماعی و برخی از رسانه‌ها مبنی بر افزایش  ۱۶ درصدی قیمت موبایل به دلیل اجرای طرح رجیستری منتشر شد که این خبر با پیگیری خبرنگار ایلنا از سوی فروشندگان موبایل و رییس انجمن واردات موبایل تکذیب شد.

یک فروشنده موبایل درباره شایعه افزایش قیمت موبایل به ایلنا گفت: قیمت موبایل افزایش ۱۶ درصدی نداشته است اما افزایش قیمت دلار و تعطیلی بازار چین و دبی برای کریسمس، باعث شده است تا خرید و سفارش با قیمت بالاتری تمام شود و موبایل به دلیل کمبود موجودی در بازارهای خارجی در مقادیر کمتر وارد کشور شود که قیمت موبایل را با افزایش ۲ تا ۵ درصدی رو به رو کرده است که برای هر برندی این افزایش قیمت متفاوت است. برای مثال گوشی گلکسی نوت ۸ با گارانتی همراه سرویس خاورمیانه که ۳ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قیمت داشت هم اکنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

وی افزود: اکثر تلفن‌های همراه موجود در بازار با گارانتی‌های رسمی مانند سامسونگ، ۲ تا ۳ درصد گران شده‌اند اما گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده با سوءاستفاده فروشندگان تا ۵ درصد گران شده است تا بتوانند با سود بیشتری آن‌ها را به فروش برسانند؛ برای نمونه گوشی شیائومی می ۵ ایکس با قیمت ۱ میلیون تومان هم اکنون ۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

سید محمود صفار، رییس انجمن وارد کنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به شایعات منتشر شده مبنی بر افزایش ۱۶ درصدی قیمت تلفن همراه با طرح رجیستری به خبرنگار ایلنا گفت: خبر گرانی ۱۶ درصدی موبایل در بازار به دلیل طرح رجیستری به هیچ وجه درست نیست و تکذیب می‌شود. اگر قرار باشد افزایش قیمتی صورت بگیرد ابتدا در انجمن واردات موبایل بررسی می‌شود اما هیچ افزایش قیمت قابل توجهی وجود ندارد. این روزها به دلیل کاهش حجم موجودی کالا برای واردات به علت تعطیلی بازارها در ایام کریسمس افزایش قیمت مقطعی وجود دارد.

رییس انجمن وارد کنندگان موبایل افزود: یکی از مسائل مهمی که مردم باید نسبت به آن آگاه باشند، افزایش ۵ درصدی مالیات برای  بسیاری از کالاها از جمله اجناس الکترونیکی  در امارات متحده عربی و عربستان سعودی  است. بخش قابل توجهی از واردت موبایل به خصوص گوشی‌های برند اپل تحت عنوان آیفون از طریق دبی وارد کشور می شوند که باعث‌ می‌شود تا قیمت تلفن‌های همراه به خصوص گوشی آیفون در سفارش‌های جدید با افزایش روبرو باشد.

وی تاکید کرد: ارز مبادله‌ای برای واردات موبایل حذف شده است و واردکنندگان با دلار آزاد اقدام به واردات می‌کنند؛ در واقع دلار آزاد نیز این روزها حال خوبی ندارد و دارای ثبات قیمت نیست. تا چندی پیش کالا با دلار ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی تا دلار ۴ هزار تومانی وارد کشور می‌شدند اما هم اکنون وارد کننده برای خریداری کالا باید با دلار ۴ هزار و ۳۰۰ تومانی اقدام به سفارش کند که موجب افزایش اندک قیمت موبایل شده است.


​​