فناوری

راه‌اندازی پروتکل WPA۳ با قابلیت‌های امنیتی جدید توسط اتحادیه‌ی Wi-Fi Alliance

منبع: asis

اتحادیه‌ی Wi-Fi Alliance بالاخره نسل بعدی پروتکل امنیتی بی‌سیم یعنی WPA۳ را معرفی کرد.

پروتکل WPA۳ جایگزین پروتکل WPA۲ خواهد شد؛ WPA۲ پروتکل امنیت شبکه است که حداقل ۱۵ سال است به وجود آمده وروزانه توسط میلیاردها دستگاه بی‌سیم از جمله تلفن‌های هوشمند، رایانه‌های همراه، و دستگاه‌های اینترنت اشیاء به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، WPA۲ مدت زیادی است که به خاطر آسیب‌پذیری امنیتی شبکه‌های وای‌وای رمزنگاری نشده که به تمام کسانی که در یک شبکه‌ی وای‌فای مشترک هستند، اجازه می‌دهد تا ارتباطات سایر دستگاه‌ها را محدود کنند، به عنوان یک پروتکل ناامن در نظر گرفته می‌شود.

مهم‌تر از همه، اخیرا مشخص شده است که WPA۲ در برابر حمله‌یKRACK  آسیب‌پذیر است؛ این حمله به مهاجمان اجازه می‌دهد تا ترافیک وای‌فای که بین رایانه‌ها و نقاط دسترسی جریان دارند را متوقف کرده و رمزگشایی کنند.

استاندارد جدید امنیتی وای‌فای، که در اواخر سال جاری برای دستگاه‌‌های بی‌سیم سازمانی و شخصی در دسترس قرار خواهد گرفت، قابلیت‌های حریم شخصی و امنیتی بهبودیافته‌ای را ارائه می‌دهد.ssss

•پروتکل WPA۳ با رمزنگاری داده‌های شخصی در شبکه‌های باز، حریم شخصی کاربر را بهبود می‌بخشد.

 

•پروتکل WPA۳ همچنین برای حملات جست‌وجوی فراگیر راه‌کارهای حفاظتی ارائه خواهد داد، این پروتکل به نفوذگران اجازه نمی‌دهد که با استفاده از گذرواژه‌هایی که غالبا مورد استفاده قرار می‌گیرند، چندین بار تلاش کنند تا به یک حساب کاربری وارد شوند.

 

•پروتکل WPA۳ همچنین راه‌کارهای امنیتی ساده‌شده‌ای را برای دستگاه‌هایی مانند اینترنت اشیاء که هیچ نمایشگری برای پیکربندی تنظیمات امنیتی ندارند، ارائه‌ می‌دهد.

 

•در نهایت، برای حفاظت از کاربران شبکه‌های وای‌فای باز، مانند دولت‌ها، سازمان‌های صنعتی و دفاعی، که نیازمندی‌های امنیتی بالاتری دارند، یک مجموعه‌ی امنیتی ۱۹۲ بیتی ارائه خواهد شد.

 

جو هافمن، از SAR Insight & Consulting گفت: «فناوری‌های امنیتی وای‌فای احتمالا تا چندین دهه وجود خواهند داشت، بنابراین مهم است که این فناوری‌ها به طور مداوم به‌روزرسانی شوند تا اطمینان حاصل شود که نیازهای صنعت وای‌فای را برآورده می‌کنند. وای‌فای در حال پیشرفت و تکامل است تا بتواند همان‌طور که نیازهای صنعت افزایش می‌یابد، سطح بالای امنیت خود را حفظ کند.»

 

از آن‌جا که سخت‌افزارها برای استفاده از پروتکل امنیتی WPA۳ باید توسط اتحادیه‌ی Wi-Fi Alliance تایید شودند، این استاندارد امنیتی جدید یک شبه وارد بازار نخواهد شد.

 

ممکن است برای سازندگان دستگاه‌ها ماه‌ها طول بکشد تا بتوانند از این استاندارد امنیتی بی‌سیم جدید پشتیبانی کنند، اما اتظار می‌رود اولین دستگاه‌های دارای پروتکل WPA۳ تا اواخر سال جاری وارد بازار شوند. هنوز اطلاعات بیشتری درباره‌ی WPA۳ منتشر نشده است.


​​