فناوری

یک ربات "اسکلت خارجی" ژاپنی از FDA مجوز فروش گرفت

منبع: ایسنا

شرکت ژاپنی "سایبرداین" مجوز فروش ربات اسکلت خارجی موسوم به "هال"را از سازمان غذا و داروی ایالات متحده دریافت کرد.

اسکلت خارجی "هال"(HAL) یا اندام مصنوعی کمک حرکتی هیبریدی در واقع یک ربات متحرک و خود ایستا است که به راه رفتن افراد معلول  با مشکلات حرکتی در پایین تنه کمک می‌کند.

به گفته سخنگوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) تقاضا برای ثبت ربات‌های کمک حرکتی همچنان زیاد است، اما این سازمان تنها سیستم‌هایی را تایید می‌کند که از هر نظر ایمن و فاقد خطرات احتمالی ناشی از مشکلات سخت‌افزاری  و نرم‌افزاری باشند.

ربات اسکلت خارجی "هال" یک ربات کمک حرکتی با مجموعه‌ای از حسگرهای پیشرفته و پردازش سریع است که در کمترین زمان ممکن سیگنال‌های ارسالی از مغز به ماهیچه‌ها را دریافت و پس از پردازش فرمان مورد نظر مغز را تکرار می‌کند.

یکی از مشکلات قابل مشاهده در اکثر اسکلت‌های خارجی رباتیک زمان پردازش پایین یا دقت کم حسگرهای عصبی است. بنابراین بیمار هنگام استفاده از اسکلت خارجی متوجه سنگینی یا حرکت کند دستگاه می‌شود.

سخنگوی شرکت"سایبرداین"(Cyberdyne) در مورد عملکرد سیستم هال عنوان کرد: اگرچه سیستم‌های مشابه دیگر توسط برخی از شرکت‌ها به بازار عرضه شده ‌اند، اما در این سیستم مفهوم سرعت، دقت و ایمنی دوباره تعریف شده است.

وی در ادامه افزود: اسکلت خارجی هال تا حدی با بدن هماهنگ می‌شود که در صورت استفاده طولانی مدت، بیمار هرگز متوجه حضور آن نخواهد شد.


​​