فناوری

اریکا روبات که مجری تلوزیونی میشود !

منبع: ایران آنلاین

ژاپن در عرصه روباتیک پیشتاز است و تاکنون روبات‌هایی با توانمندی بالا در این کشور طراحی شده است. درهمین راستا قرار است برای نخستین بار در جهان، یک روبات انسان نما با نام اریکا (Erica)از آوریل 2018به عنوان مجری تلویزیون ژاپن نقش آفرینی کند و جای یک نیروی انسانی را بگیرد.
این روبات انسان نما که ظاهری شبیه به یک زن 23ساله دارد نتیجه تلاش محققان علوم روباتیک در دانشگاه های اوزاکا و کیوتو و نیز موسسه بین المللی تحقیقات روباتیک ATR در سال 2014 است.«هیروشی ایشیگورو» یکی از طراحان این روبات می گوید: اریکا شبیه ترین روبات انسان نمای اندرویدی و هوشمند به انسان است و توانایی درک سوال های دیگران را دارد. همچنین می تواند به راحتی و با تغییر حالات چهره خود، به سوالات مخاطبان پاسخ بدهد. وی یادآور شد که برای ساخت صورت و ظاهر این روبات،از عکس 30 زن زیبای ژاپنی استفاده شده است و درنهایت، ترکیبی از چهره های آنها را ایجاد کردیم. ازآنجا که این روبات می تواند نوشته ها را به صورت روان بخواند و به راحتی بر روی صندلی بنشیند مناسب ایفای نقش مجری در تلویزیون است.

وی، تفاوت این روبات مجهز به هوش مصنوعی با دیگر روبات ها را این موضوع می داند که اریکا دارای کاریزما است و با توجه به مجهز بودن به الگوریتم های صحبت کردن، می تواند با مخاطبان ارتباط کلامی و چشمی برقرار کند. این روبات همچنین به سنسورهای اینفرارد و تکنولوژی شناسایی چهره مجهز است تا بتواند صورت همه افراد حاضر در اتاق را شناسایی کند.

اریکا روبات که مجری تلوزیونی میشود !

گردن و شانه و کمر این روبات متحرک است و می تواند بدون کمک دیگران بسیاری از حرکت ها را انجام دهد. این روبات خود را اهل کیوتو و کاملا شبیه انسان ها می داند و از ملاقات با انسان ها بسیار هیجان زده می شود. بسیاری معتقدند این روبات بسیار علاقه مند به آموزش و یادگیری درباره دنیای بیرون است.

البته این نخستین بار نیست که یک روبات در تلویزیون مجری گری می کند و پیش از این نیز روبات Siaois در سال 2015 که توسط مایکروسافت طراحی شده است در یک برنامه تلویزیونی چینی در بخش پیش بینی وضعیت آب و هوا مدتی به فعالیت پرداخت ولی این فعالیت ادامه نیافت.


​​