لبه تکنولوژی

سخنگوی شرکت ملی پست: اپراتورهای خصوصی پست به زودی معرفی می شوند

منبع: ایرنا

 سخنگوی شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران گفت: معرفی رسمی 2 اپراتور بخش خصوصی که از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز فعالیت گرفته اند به زودی انجام می شود.

محمد حسن ترابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا همچنین اعلام کرد که قرار است نحوه معرفی این اپراتورها از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاع رسانی شود و زمان معرفی به احتمال زیاد تا قبل از پایان دهه مبارک فجر خواهد بود.
وی یادآور شد: اپراتور های مشخص شده پس از معرفی رسمی فعالیت های خود را در کنار شرکت ملی پست رسما آغاز خواهند کرد و از آن به بعد مردم شاهد فعالیت های آنها خواهند بود.
صدور پروانه فعالیت برای حداقل 2 کارور پستی در بخش غیردولتی با هدف ساماندهی فعالیت های پستی و ایجاد و توسعه رقابت سالم در بخش پست در اساسنامه جدید شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران که سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و مصوبه 254 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیش‌بینی و تصویب شده است.
فراخوان عمومی مزایده کارور پستی در فروردین ماه امسال برگزار شد و پس از پایان مهلت خرید اسناد و برگزاری جلسه های کارشناسی و توجیهی با خریداران، پنج متقاضی غیردولتی در قالب 3 کنسرسیوم و 2 شرکت اسناد مزایده را تکمیل و برای حضور در مراحل بعدی مزایده آمادگی خود را اعلام کردند.
پس از انجام فرایند مزایده ارزیابی فنی و بازرگانی شرکت «ترن پارت تیپاکس» و کنسرسیوم «شرکت حمل و نقل کالای تهران» در مزایده انتخاب کاروران پستی برنده شدند.
سخنگوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران (رگولاتوری) 25 مرداد ماه امسال گفت: 2 اپراتور خصوصی پستی که هر یک در قالب کنسرسیوم هستند، برنده مزایده شده اند که پس از انجام همه مراحل قانونی به صورت رسمی معرفی می شوند.
«جهانگیر اسدی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: شرکت های تی پاکس و پیک بادپا هر کدام در قالب کنسرسیوم (متشکل از چندین شرکت)، به عنوان دو اپراتور جدید پستی خواهند بود که پس از طی همه مراحل قانونی و کسب مجوزهای لازم فعالیت خود را در کنار شرکت ملی پست آغاز خواهند کرد.
وی ادامه داد: اکنون مراحل اخذ استعلام های قانونی این دو کنسرسیوم برای انجام مراحل نهایی صدور پروانه توسط رگولاتوری در حال انجام است.
در عین حال بیست و یکم شهریور ماه امسال معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات با اشاره به حضور دو اپراتور بخش خصوصی در بخش پست، گفت: ورود بخش خصوصی به بازار خدمات پستی باید به عنوان یک فرصت و نه تهدید تلقی شود.
«برات قنبری» در مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت ملی پست ایران با بیان اینکه در سال 96 شاهد تحولات اساسی در صنعت پست کشور هستیم، افزود: با ورود بخش خصوصی بر حجم بازار خدمات پستی افزوده می شود و شرکت ملی پست می تواند از این فرصت بهره برداری کند.
محمدجواد آذری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفدهم مهرماه امسال از اعطای دو پروانه به اپراتورهای بخش خصوصی خبر داد و ارائه این دو پروانه اپراتوری را ایجاد فضای رقابتی برای ارائه خدمت بهتر به مردم ارزیابی کرد.
وزیر ارتباطات معتقد بود که در کنار فعالیت این دو اپراتور خصوصی، شرکت ملی پست باید به وظایف حاکمیتی خود بیش از پیش ادامه دهد.
پروانه فعالیت دو اپراتور بخش خصوصی پستی در حالی مهر ماه امسال صادر شده است که با گذشت چهار ماه هنوز خبری از اعلام رسمی آنها از سوی مقام های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و این در حالی است که این اپراتورها در حال کار هستند.


​​