فناوری

گوگل مشغول کار روی پلتفرم استریم بازی یتی (Yeti)

منبع: plaza

یتی نام پلتفرم جدید گوگل است. فعالیت‌های اخیر گوگل بیشتر پیرامون تجربیات واقعیت مجازی برای هدست دی دریم (Daydream) بوده است. طبق گزارش امروز مجله خبری اینفورمیشن (The Information) این ممکن است دیگر چیزی نباشد که گوگل بر آن تمرکز دارد.

در این گزارش آمده است که گوگل مشغول کار روی یک سرویس مبتنی بر عضوگیری است که قدرت کنسول ساخته این کمپانی را نشان می‌دهد و مهم‌تر از آن ممکن است کروم‌کست را نیز شامل شود. طبق گزارشات رسیده از منابع، این پروژه به کاربرها اجازه می‌ دهد تا عناوین را در هنگام استریم شدن بازی کنند و دیگر نیاز به دانلود یا نصب آن ها نباشد. همان طور که گفتیم نام این سرویس استریم بازی یتی است. اگر پروژه یتی موفق شود، این اولین باری خواهد بود که گوگل ایده کنسول بازی را امتحان می‌ کند. در سال 2014 این کمپانی طبق گزارش ها در نظر داشت تا یک کنسول بازی مبتنی بر سیستم عامل اندروید را برای تلویزیون ها ارائه دهد. این پروژه هیچ گاه اجرایی نشد.

در حالی که مشتری ها از پخش مستقیم موسیقی و فیلم استقبال کردند ولی بازی ها آن چنان رواجی نداشته است. بر خلاف دانلود بازی که همان روشی است که سونی و مایکروسافت در پیش گرفته اند، سرعت در استریم ویدئو بازی باید هم در دستگاه مبدأ و هم در دستگاه های مقصد یکنواخت باشد. این موجب مشکلی فنی می‌شود.

سرعت و پهنای باند کم در سال 2014 انجام چنین کاری را غیرممکن می‌کرد. ولی پهنای باند و سرعت در سال های اخیر به دلیل ورود شبکه های فیبر نوری و همچنین مراکز دیتا تا حدود زیادی بهبود و گسترش یافته است.

سونی که کنسول پلی استیشن را در بازار دنیا به صورت گسترده عرضه می‌کند به نظر از سرویس استریم پلی استیشن نو (Playstation Now) نهایت استفاده را می‌برد. با این حال به نظر می‌رسد که انتخاب عناوین نامناسب و پرخرج از جمله مشکلات این سرویس سونی است و به جز آن، سرویس عملکرد خوبی دارد.


​​