امنیت

‫ گزارش مرکز ماهر از حمله شب گذشته به سایتهای خبری: حداقل نکات امنیتی توسط سایت های خبری رعایت نشده بود

 
فهرست سی سایت خبری در معرض خطر که توسط شرکت نرم افزاری فوق طراحی شده اند: 1- armandaily.ir   
2- aminejameeh.ir 3- kaenta.ir 4- ghanoondaily.ir 5- asreneyriz.ir 6- sharghdaily.ir 7- ecobition.ir 8- karoondaily.ir 9- baharesalamat.ir 10- tafahomnews.com 11- bankvarzesh.com 12- niloofareabi.ir 13- shahrvand-newspaper.ir 14- etemadnewspaper.ir 15- vareshdaily.ir 16- bahardaily.ir 17- nishkhat.ir 
18- sayeh-news.com 19- nimnegahshiraz.ir 20- shahresabzeneyriz.ir 21- neyrizanfars.ir 22- sarafrazannews.ir 23- tweekly.ir 24- armanmeli.ir 25- davatonline.ir 26- setaresobh.ir 27- noavaranonline.ir 28- bighanoononline.ir 29- naghshdaily.ir 30- hadafeconomic.ir
 
پس از وعده وزیر ارتباطات، مرکز ماهر با صدور اطلاعیه ای گزارش تحلیلی خود را از ماجرای هک شب گذشته برخی سایت های خبری و انتشار خبر جعلی در خصوص وضعیت سلامت مقام معظم رهبری منتشر ساخت.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) در این اطلاعیه آمده است: در آستانه‌ی برگزاری راهپیمایی باشکوه  22 بهمن‌ماه در روز شنبه مورخ 21 بهمن‌ماه حدود ساعت 20 الی 22 اخباری در خصوص حمله به تعدادی از پورتال‌ها و وب‌سایت‌های خبری منتشر و باعث ایجاد نگرانی‌هایی در سطح جامعه شد.  مرکز ماهر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع را سریعا مورد بررسی قرار داده و اقدامات فنی لازم را در این خصوص بعمل آورد. 
 
وبسایتهای خبری که مورد حمله قرار گرفته اند شامل: روزنامه ی قانون، روزنامه ی آرمان، روزنامه ستاره صبح بوده که در مرکز داده ی تبیان و مرکز داده شرکت پیشتاز میزبانی شده اند .
 
براساس این گزارش، گروه فنی مرکز ماهر اقدام به شناسایی نقاط اشتراک سیستمهای هدف نموده و در این فرایند مشخص گردیده که تمامی این سامانه ها توسط یک شرکت و در بستر سیستم عامل ویندوز با سرویس دهنده IIS و زبان برنامه نویسی ASP.Net توسعه داده شده اند.
 
براساس این گزارش، شرکت تولید کننده نرم فازرا این سامانه هامجری بیش از 30 سایت خبری بالا بودند که نفوذگران از این حیث به مجموعه اهداف مناسبی دست پیدا کرده اند.
 
به گزارش ایستنا، مرکز ماهر در گزارش خود تصریح کرده تهدید اخیر کماکان برای وب سایت ها وجود دارد و لازم است سریعا تمهیدات امنیتی مناسب را اعمال کنند.
 
 
 
بر اساس این گزارش، اقدامات فنی اولیه توسط مرکز ماهر به شرح زیر صورت پذیرفت: 
1- شناسایی دارایی های مرتبط با سامانه ها جهت تحلیل دقیق(در این زمینه متاسفانه مرکز داده تبیان هیچگونه همکاری را بعمل نیاورده است). 
2-از دسترس خارج نمودن سامانه های که مورد حمله قرار گرفته اند، جهت بازیابی و حذف تغییرات در محتوی پیامها
3-تغییر و یا غیرفعال سازی نام کاربری اشتراکی و پیشفرض در تمامی سامانه ها
4- ایجاد یک اسنپ شات و یک کپی سالم و دست نخورده از سرویس دهنده های مجازی که مورد حمله قرار گرفته اند.
5-کپی کامل از تمامی فایل های ثبت وقایع بر روی سرویس دهنده های هدف
 
پس از دریافت فایلهای ثبت وقایع از حملات انجام شده از سرویس دهنده ها با  تحلیل و بررسی تاریخچه ی حملات و  آسیب پذیری ها حجم بالایی از فایل ها مورد تحلیل و آنالیز قرار گرفت و آی پی مبدا حملات استخراج شد که شامل 5 آی پی ا انگلیس و آمریکا بوده که در جدول منتشر شده توسط ماهر فهرست آی پی حمله کننده، مبدا حمله و سرویس دهنده آن مشخص شده است.
 
ماهر تصریح کرده شواهد موجود در فایل های ثبت وقایع (لاگ فایل ها) نشان میدهد مهاجمان از دو روز قبل یعنی از تارین 8/2/2018 پس از کشف آسیب پذیریهایی از قبیل انواع اینجکشن ها، در تلاش برای نفود با ابزارهای خودکار و نیمه خودکار برای استخراج اطلاعاتی مثل نام کاربری و کلمات عبور در پایگاهها داده (دیتابیس) سامانه ها بوده اند.
 
به گفته ماهر تمامی فعالیت ها و عملیات مخرب برای کشف آسیبپذیری و نفوذ به سامانه ها که متعلق به آدرس آی پی های حمله کننده است استخراج و توسط این مرکز بررسی شده است.
 
براساس اطلاعیه مرکز ماهر درباره هک اخیر سایت‌های خبری، تمامی سایت‌های خبری مورد حمله، دارای نام‌کاربری و کلمه‌ی عبور پیش‌فرض و یکسان توسط شرکت پشتیبان بوده است. همچنین در بررسی مشخص گردید که متاسفانه آدرس پست الکترونیکی راهبر ارشد سامانه با سطح دسترسی با  برابر gmail.com@*****  است که نام‌کاربری و کلمه عبور استفاده شده در سایت‌ها نیز همان است. این موارد نشان می‌دهد متاسفانه حداقل موارد امنیتی رعایت نشده است.
 
برای دانلود متن کامل این گزارش اینجا را کلیک کنید.
 

​​