فناوری

تماشا کنید: یک خودروی الکتریکی مجهز به پنل های خورشیدی

منبع: plaza

استارتاپ هلندی Lightyear یک خودروی الکتریکی خاص را در دست تولید دارد که باتری آن نه تنها از طریق معمول بلکه با نور خورشید نیز شارژ می شود.

رواج یافتن خودروهای الکتریکی بین عموم یکی از راهکارهای فائق آمدن بر مسائلی چون آلودگی هوا و کاهش ذخایر سوخت‌های فسیلی قلمداد می‌شود اما مشکلی که در این بین وجود دارد زمان نسبتاً طولانی شارژ شدن این وسایل نقلیه است. در حالی که سوخت‌گیری خودروهای بنزین‌سوز در عرض یک یا دو دقیقه انجام می‌گیرد، شارژ باتری خودروهای الکتریکی در بهترین حالت چند ده دقیقه زمان می‌برد.

اما یک استارتاپ هلندی چند ماه قبل نمونه کانسپتی از یک خودروی الکتریکی با نام لایت‌یر وان (Lightyear One) را معرفی کرده بود که به تعداد زیادی پنل خورشیدی مجهز بوده است؛ به این معنی که در حالت تئوری این خودرو قادر خواهد بود هنگام حرکت، باتری خود را با استفاده از انرژی خورشید شارژ کند و راننده را از توقف طولانی مدت در ایستگاه‌های شارژ بی‌نیاز سازد.

به تازگی این استارتاپ از قصد خود برای تولید تجاری این محصول تا سال آینده میلادی خبر داده است. البته ظاهراً در سال 2019 تعداد محدودی از این خودروی الکتریکی ساخته می‌شود اما در سال 2020 حدود صد دستگاه دیگر وارد چرخه تولید خواهند شد. هرچند این تعداد در قیاس با ظرفیت تولید کمپانی‌های بزرگی چون تویوتا، فورد و هوندا رقم ناچیزی است اما برای استارتاپی که قصد ارائه‌ی یک محصول انقلابی را دارد می‌توان این را یک شروع خوب در نظر گرفت.

آنطور که سازندگان لایت‌یر وان ادعا کرده‌اند این خودرو با هر بار شارژ کامل قابلیت پیمودن 800 کیلومتر را خواهد داشت، ضمن اینکه در شرایط آفتابی رانندگان تا چند ماه نیازی به توقف در ایستگاه‌های شارژ برقی نخواهند داشت. البته قیمت این خودرو به هیچ وجه ارزان نیست و انتظار می‌رود برای پیش فروش آن رقمی حدود 145000 دلار تعیین گردد.

 

 


​​