فناوری اطلاعات

دستبرد مجرمان مجازی به ارزهای دیجیتال

منبع: فناوران

با رشد قیمت ارزهای دیجیتال و داغ شدن بازار این ارزها، مجرمان سایبری نیز راه های خلافکارانه ای را برای به دست آوردن این ارزها به کار می برند. اخیرا هم دو مورد از این اقدامات افشا شده است.

در یکی از این سوء استفاده های افشا شده، مجرمان اینترنتی با قرار دادن ویروسی در ۷۴۰۰ وب سایت، کنترل رایانه های کاربران مبتلا را به دست گرفتند و پول مجازی استخراج کردند.

به این ترتیب، هکرها هزاران وب سایت دولتی انگلیس را هک کردند تا بتوانند پول های مجازی مانند بیت کوین را ذخیره کنند.  وب سایت های متعلق به کمیسیون اطلاعات، شرکت وام های دانشجویی و وب سایت NHS اسکاتلند در انگلیس همه به نوعی ویروس مبتلا شدند. مجرمان سایبری ویروسی به نام Coinhive  را در نرم افزار مورد استفاده در این وب سایت ها قرار دادند. وب سایت ها با استفاده از نرم افزار مذکور برای کاربران نابینا اجازه دسترسی فراهم می کردند وهنگامی که کاربران روی سایت کلیک می کردند، این ویروس به رایانه های خودشان منتقل می شد.
در مرحله بعد هکرها با استفاده از قدرت پردازش اضافی که دستگاه های کاربران فراهم کرده بود، پول های مجازی مانند بیت کوین را استخراج کردند. در فرایند استخراج (Mining) با حل مساله های پیچیده ریاضی سکه های دیجیتالی جدیدی به وجود می آیند. هنگامی که سکه های مجازی به وجود بیایند، می توان آنها را به طور آنلاین ذخیره کرد.
اسکات هلم محقق امنیت سایبری می گوید: این نوع حمله چندان جدید نیست اما بزرگترین نمونه ای است که من تابه حال دیده ام.
در رویدادی دیگر، هکرهای اینترنتی با حمله به بازار تبادل ارز دیجیتال بیت گریل در ایتالیا توانسته اند توکن های نانو به ارزش بیش از 170 میلیون دلار را سرقت کنند. این توکن ها مربوط به یک ارز دیجیتال کمتر شناخته شده موسوم به رای بلاکس هستند. بیت گریل دومین بازار تبادل ارز دیجیتالی است که در هفته های اخیر شاهد حملات هکری بوده است.
پیش از این هکرها با حمله به بازار ارز دیجیتال کوین چک در توکیوی ژاپن بین 400 تا 534 میلیون دلار ارز دیجیتال را سرقت کردند.
بیت گریل اطلاعاتی را در زمینه این حمله در اختیار مسوولان مربوطه قرار داده و در حال حاضر تمامی فعالیت های خود را به حالت تعلیق درآورده است. در حالی که ژاپنی ها پول های دیجیتال سرقت شده کاربران را به آنها بازپس داده اند، طرف ایتالیایی می گوید که راهی برای بازپرداخت 100 درصد پول های از دست رفته در اختیار ندارد. 


​​