فناوری اطلاعات

افتتاح پروژه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت 47 سالگی پژوهشگاه ICT

به مناسبت چهل و هفتمین سالگرد تأسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از تعدادی از پروژه ها و آزمایشگاههای پژوهشگاه با حضور آقای مهندس جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.
 
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)،  امروز 12 اسفند ماه، مهندس آذري جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه معاونینشان به منظور رونمايي تعدادي از دستاوردهاي پژوهشگاه در محل اين پژوهشگاه حضور پیدا کردند.
 
بنا براین گزارش  در این بازدید آزمایشگاه مرجع تایید نمونه سیستم های دسترسی نوری، آزمایشگاه تایید نمونه سامانه های ذخیره سازی و نیز سامانه بومی رتبه بندی و پایش وب سایت ها(رتبه نگار) در مرکز تحقیقات مخابرات ایران آغاز به کار کرد.
 
همچنین از پروژه ها ی سامانه اندازه گیری شدت میدان پرتوهای رادیویی KavEH95, تقویت کننده توان SSPA در باند Ku،  سوئیچ چندرسانه‌ای مبتنی بر IP کم‌ظرفیت(IMX کم‌ظرفیت- مدل سفیر)، طرح توجیهی رونمایی از آزمایشگاه های ارزیابی امنیتی پژوهشکده امنیت و سامانه بومی رتبه بندی و پایش وب سایت ها (رتبه نگار)، دستاوردهای گام اول طرح جویشگر بومی در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.
 
در انتهای این بازدید نشست خبری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر خوانساری رییس پژوهشگاه برگزار شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
 
آذری جهرمی در خصوص دستاوردهای جدید پژوهشگاه فناوری ارتباطات و اطلاعات گفت: امروز بخشی از فعالیت‌هایی که در یک سال و نیم گذشته انجام شده است توسط این پژوهشگاه رونمایی شد که از جمله آنها باید به آزمایشگاه‌های مورد نیاز کشور و سامانه‌های بومی اشاره داشت.
 
وی ساختار مدیریتی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای تطبیق با تحولات در حال وقوع این حوزه لازم دانست و افزود: این تحول در ساختار پژوهشگاه باید انجام شود تا مدیریت دانش تحول را بتواند پرچمداری کند.
آذری جهرمی با اشاره به رونمایی پروژه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید خود اظهار کرد: امروز بخشی از پروژه هایی که طی یک یا دو سال گذشته در این پژوهشگاه به انجام رسیده رونمایی شد و ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ماهواره ها، آزمایشگاه های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.
 
خوانساری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با اشاره به دستاوردهای جدید این پژوهشگاه گفت: امروز از فعالیت‌های یک و نیم تا دو سال گذشته این پژوهشگاه رونمایی شد و تمامی آنها آماده عرضه و ورود به بازار برای ارائه هستند.
 
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سرویس‌ها و سامانه‌های جدید رونمایی شده، اظهار داشت: مدل جدید سوئیچ‌های IMX با فناوری جدید سامانه رتبه‌بندی پایش وب‌سایت‌ها، سامانه اندازه‌گیری شرکت پرتوهای رادیویی با حمایت سازمان تنظیم مقررات و تجهیزات فیبر نوری برای دسترسی مردم به شبکه ملی اطلاعات از جمله دستاوردهای جدید و پراهمیت این پژوهشگاه است.
 
وی افزود: با توجه به نیازهای آزمایشگاه تجهیزات شبکه و نرم‌افزارهای امنیتی و آزمایشگاه فرهنگی و صیانت از حریم خصوصی ایجاد شده است. همچنین ابزار پایش وب عمومی و ابزاری بر پایه طرح جویشگر بومی توسعه و رونمایی شده است.

​​