فناوری اطلاعات

انتشار خبر کاهش نرخ دلار به ضرر بازار کامپیوتر تمام شد/ نایابی دلار و موجودی کم کالاهای کامپیوتری

منبع: فناوران
اگر چه نرخ دلار در هفته گذشته به رقم 4 هزار و 460 تومان رسید؛ اما کمبود دلار، درهم و یورو در بازار و خودداری صرافی ها از عرضه ارز به بازار موجب به وجود آمدن بازار سیاه شد.
این موضوع موجب شد کسبه بازار کالاهای مختلف و از جمله کالاهای کامپیوتری از کاهش قیمت به دلیل ارزان شدن نرخ دلار خودداری کنند.
به گفته فعالان بازار، برای واردات کالا بودجه ای ندارند و اگر هم واردکنندگان قدرت واردات داشته باشند، دلار برای واردات وجود ندارد.
علی شیرازی یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می گوید: گروهی از خریداران به امید کاهش قیمت راهی بازار شده و انتظار دارند محصولات جدید در بازار موجود باشد؛ اما داستان کاهش موجودی در بازار را باور نمی کنند و با تصور اینکه فروشنده به بهانه افزایش قیمت از کاهش موجودی حرف می زند، از خرید آنچه در بازار موجود است خودداری می کنند.
این فعال بازار می گوید: متاسفانه هیچ حمایتی از واردکننده و به صورت کلی فعالان این صنف نمی شود و از سوی دیگر یک بی اعتمادی کاذب به فروشنده به وجود آمده است که فضای بازار را مسموم کرده است.
تیموریان یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته های همکارش می گوید: بازار با کمترین میزان تقاضا و خرید و فروش مواجه است و برخی از کسبه واحدهای فروشگاهی را در روز پنجشنبه تعطیل کرده اند. این درحالی است که در سال های قبل بازارهای کامپیوتر حتی در روز جمعه برای فروش کالا باز بودند.
به گفته این فعال بازار، انتشار خبر کاهش نرخ دلار و درهم بازار را به هم ریخته است. زیرا خریداران به امید کاهش قیمت به بازار مراجعه می کنند؛ ولی کالای مد نظر آنها در بازار موجود نیست و این موضوع به بازار لطمه می زند.
کارشناسان می گویند: قطعا دولت باید برنامه ای حمایتی برای فعالان این صنف در نظر گیرد. در غیر این صورت بازار کامپیوتر از دست خواهد رفت. 

​​