فناوری اطلاعات

خریداران به بازار می آیند اما خرید نمی کنند

در پی کاهش نرخ دلار آزاد به رقم 4 هزار و 450 تومان، بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری با افزایش نسبی مراجعه مواجه شد؛ اما این افزایش مراجعه به معنی رشد تقاضا و خرید و فروش در بازار نبوده و بازار کامپیوتر همچنان روزهای بی رونقی را سپری می کند.
 
بررسی های بازاری گویای این امر است که اگر چه در بازار کالاهایی مانند قطعات کامپیوتری، سیم و کابل و به صورت کلی تجهیزات جانبی و برخی کالاهای مکمل مانند پایه های نگهدارنده تبلت و موبایل و خنک کننده های نوت بوک، اندکی تقاضایی وجود دارد؛ اما خریداران همچنان در انتظار کاهش نرخ کالاها هستند.
علی رضایی یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که بازار همچنان در انتظار کاهش قیمت هاست می گوید: از یک طرف روند نزولی نرخ دلار و از سوی  دیگر وعده های دولت در رابطه با کاهش بیشتر نرخ دلار و همچنین تعرفه واردات برخی از کالاها موجب شده است که امید به کاهش قیمت ها در دل خریداران زنده شود. همین موضوع موجب شده است انها دست از خرید بکشند.
این فعال بازار می گوید: موضوع کاهش قدرت خرید مصرف کننده قابل پذیرش است؛ اما وعده های دولت موجب شده است آن دسته از خریدارانی که واقعا قصد خرید دارند هم به امید کاهش بیشتر قیمت ها از خرید خودداری کنند. یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته های همکارش می گوید: در شرایط فعلی تنها قطعات کامپیوتری هستند که مخاطب دارند و این درحالی است که این قطعات یا از سوی صنف تعمیرکار برای تعمیر و ارتقای سیستم ها خریداری شده اند  یا اینکه موجودی به دلیل کاهش واردات در بازار کم شده است. به همین دلیل بازار کشش تقاضا را نداشته و قیمت ها افزایش یافته است.
این فعال بازار می گوید: بازار شب عید امسال بدتر از هر سال دیگری است و بسیاری از کسبه به تغییر حوزه کاری خود فکر می کنند.

​​