لبه تکنولوژی

یک سنسور فناورانه برای کمک به شناگرها

ایران : اگر شما هم یک شناگر حرفه‌ای هستید احتمالاً تاکنون از ساعت هوشمند برای اطلاع وضعیت عملکرد خود در طول شنا بهره گرفته اید ولی محققان معتقدند این وسیله نمی‌تواند اطلاعات دقیقی را دراختیار شناگر قرار دهد. برای حل این مشکل، یک استارتاپ سنسوری به نام Phlex Edge را طراحی کرده که با اتصال به عینک شنا می‌تواند بیش از 30 مورد از اطلاعات بیومتریک کاربر را در اختیار وی قرار دهد.
از این اطلاعات می‌توان به مسافتی که شناگر در مدت زمانی مشخص طی کرده است اشاره کرد، گفتنی است که حتی وقفه‌های شناگر نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این سنسور همچنین میزان کالری سوزانده شده در طول شنا، میزان هماهنگی اعضای بدن و همچنین میزان ضربان قلب شناگر را اندازه‌ گیری کرده و درنهایت اطلاعات را در اختیار کاربر قرار می‌دهد اما چطور؟ وقتی شناگر به خط پایان تمرینات خود رسید، سنسور Edge با یک اپلیکیشن اندرویدی یا IOS تلفن‌های هوشمند سینک می‌شود.
این اپلیکیشن‌ها هم با استفاده از الگوریتم‌های ماشین یادگیری بر پایه سیستم‌های محاسبه ابری، عملکرد کاربر را بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند. به این ترتیب شناگر توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت خود و پیشرفت در ورزش شنا دریافت می‌کند تا بتواند موقعیت خود را ارتقا دهد.
 این سنسور همچنین به شناگران این امکان را می‌دهد که هدف خود را از ورزش مشخص کنند و پس از آن، برنامه‌ای متناسب با آن دریافت کنند تا به شناگری ماهر تبدیل شوند. درواقع این سنسور می‌تواند نقش مربی را برای آنها ایفا کند. تنها کافی است کاربر دکمه‌ای ویژه روی عینک شنا را فشار دهد تا بتواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند. اگر شناگر به‌عنوان مثال هدف خود از شنا را چربی سوزی اعلام کرده است، به محض اینکه وارد مرحله چربی سوزی شد، این سنسور با ویبره به وی اطلاع می‌دهد تا همه تلاش خود را به‌کار بگیرد.
این سنسور با بهای 199دلار در سایت Indiegogo پیش فروش می‌شود ولی اگر به تولید انبوه برسد قیمت آن به 299دلار خواهد رسید.

​​