فناوری اطلاعات

بلایی که دلار بر سر بازار کامپیوتر آورد

سال 96 در حالی در حال گذر است که فعالان صنف آی تی در این سال اتفاق های ناخوشایندی را تجربه کردند. از جلوگیری از ترخیص برخی از کالاهای کامپیوتری در برهه های از زمان و بروز مشکلاتی چون افزایش هزینه های ترخیص و حمل و نقل کالا که بگذریم، نوسانات نرخ دلار از مهم ترین عواملی بود که بر بازار کامپیوتر سال گذشته تاثیر گذاشت. موضوعی که از نظر برخی از کارشناسان و فعالان صنف، عامل تمام مشکلات بازار کامپیوتر است. با توجه به این موضوع در گزارش امروز به بررسی روند نوسانات نرخ دلار و تاثیر آن بر بازارهای کامپیوتر، طی یکسال اخیر پرداخته ایم. این گزارش را بخوانید.
 
 
فعالان بازار کامپیوتر و دیجیتال، سال جدید را با دلار 3 هزار و 700 تومانی آغاز کردند. سالی که به بهانه گرانی دلار میزان فروش کالاهای کامپیوتری در آن به شدت کاهش یافت و بازار هر روز با کاهش بیشتر تقاضا و البته حجم واردات مواجه 
شد.
روند کاهشی نرخ دلار تا شهریور ماه سالی که در حال گذر آن هستیم تا حدود 4000 تومان ادامه یافت. همان زمان دولت اعلام کرد که این افزایش قیمت دلار به زودی کنترل می شود و نرخ فعلی دلار حباب است.
اما گرانی دلار ادامه داشت و در نهایت در شهریور ماه از گوشه و کنار اخباری در مورد احتمال افزایش بیشتر قیمت دلار منتشر شد که در این بین برخی از رجال دولتی این خبر را تایید کردند. از همان زمان بازار دلار با یک روند رو به رشد از لحاظ تقاضا و قیمت مواجه شد و نهایتا از مهر ماه نرخ دلار به رقم بالای 4000 تومان رسید و این روند صعودی تا بهمن ماه که نرخ آن به رقم بالای 5000 تومان رسید، ادامه یافت.
نتیجه این اتفاق در بازار کالاهای کامپیوتری کاهش شدید تقاضا بود. در این گیر و دار از گوشه و کنار اخباری هم در مورد کاهش شدید حجم واردات و در نتیجه کاهش موجودی کالاها در بازار و همچنین رشد قاچاق به گوش می رسید و نه دولت و نه بخش خصوصی نتوانستند این مشکلات را رفع و قاچاق و گرانی کالاهای کامپیوتری را مهار کنند.
در نهایت در بهمن ماه سال 96 نرخ دلار به بالاترین حد خود یعنی رقم بالای 5هزار و 100 رسید و وضعیت بازار بیش از پیش وخیم شد.
اگر چه پس از دو هفته نرخ دلار به رقم 4 هزار و 700 تومان کاهش یافت؛ اما سایه شوم رکود دست از سر بازار کامپیوتر و دیجیتال برنداشته و بازار این کالاها در بدترین شرایط به سر می برد.
به گفته کارشناسان در صورت تداوم روند فعلی به زودی شاهد تعطیلی بازارهای کامپیوتر خواهیم بود.

​​